2009. december 26., szombat

Ocztos Istvan I would like... című sorozatának egy darabja

2009. december 25., péntek

Képtelen Képregény - Néma Bob beszéde

A következőket mondja a Képtelen Képregényben Néma Bob Holdennek:


Amyt üldözöl. (Jaynek) Mi lenne, ha befognád a pofád? Állandóan szóf*sásod van, kezd az agyamra menni. Egyébként meg azért mondtam, mert pár éve egy Amy nevű tyúkkal jártam így.[...] Néhány éve, b*szdki. [...] Sok minden van, amit még nem tudsz, csillagom. Tudod, hogy revütáncosnak készültem? Fingod se volt róla. (Holdennek) Szóval Amynek hívták. Összenőttünk egymással, nagybetűs szerelem volt. Négy hónap múlva aztán bekattantam. Én barom a volt fiújáról kérdezgettem. Nem akartam róla tudni, de mégis faggattam. Ismered a pályát, ez tipikusan olyan férfihiba. Na mindegy, ő elkezdett róla mesélni. Hogy miként szerettek egymásba, milyen volt vele együtt, hogy az anyja csakis engem komált, és így tovább. Aztán robbant a bomba, a következő módon: mikor együtt voltak otthon, édeshármasban, megesett, hogy úgy adták elő a dolgot, minage et rois, ahogy a német mondja. Na és ettől én teljesen kifingottam, ugyanis én istenfélő ember vagyok, kőkemény katolikus. Kiakadtam. Ordibálni kezdtem meg minden, tökre összezavarodtam. Lek*rváztam, és közöltem vele, hogy gusztustalanul kihasználtak. Nagyon kivoltam rá, és mindenáron meg akartam bántani. Mi a f*szt akarsz, kérdeztem? Erre ő jött a szöveggel, hogy mindez már a múlté, meg rég volt, és nem kér érte bocsánatot. Mert ő úgy érzi, hogy nem tett semmi rosszat. Erre én: csakugyan? Mélyen a szemébe néztem és közöltem vele, hogy vége, szakítok, szevasz. Nem undorodtam tőle, csak féltem. Kicsinek éreztem magam mellette, olyannak, aki soha nem érhet fel hozzá, aki mindig kevés lesz neki, és nem értettem meg, hogy ő már régen nem arra vágyott. Sz*rt a régi pasijára, én kellettem neki, Bob. Csak mire mindenre rájöttem, már késő volt, már mással járt. Az ostoba gőgömet keserű megbánás követte. Ő volt az igazi. Most már tudom. De ellöktem magamtól. A lényeg, hogy azóta üldözöm Amyt. Képletesen. [...] Ne próbáld, tedd, vagy ne tedd."

Forrás: Néma Bob beszéde
Alyssa és Holden jelenete

2009. december 21., hétfő

Szibériai bordély

SZIBÉRIAI BORDÉLY
avagy Márti és Nitta kalandjai a pesti téli éjszakában
(képes dráma-riport)

Szereplők:
Márti - single lady from the 6th district
Nitta - single lady from the 7th district
IKEA - poligamist mall - originally born in Sweden
Pápai Hús 8,445 kg sausages big box - from western Hungary
Tram No. 3 - type TW 6000 - from Hannover

Helyszínek: intimate flat - i30
IKEA - mall from the 14th district
streets of Budapest
tram from Hannover

történt egyszer, egy szép vasárnapon, hogy két egyedülálló lédi, a márti és a nitta társaságra vágytak a téli éjszakába'. összejöttek a bázison, az i30-i lakáson egy traccspartira, hogy megvitassák, vadászatuk lényegi pontját, és a stratégiát. tervet készítettek, centivel szükséget mértek, majd elindultak - az ikeába. a kék-sárga franchise kéjenc már felkészülve várta őket. alsó és felső tájéka egyaránt az örömet szolgálta. busás választékot kínált kincset érő élvezetekből a lányoknak. kacérkodott velük, szép szavakkal udvarolta: válassz engem kedves márti, jöjj közelebb, kedves nitta. és a lédik igent mondtak - bedölve a mall évtizedes tapasztalatainak.

de incselkedtek ám a szépek is, kérették magukat, mert marketinget tanultak. megdolgoztatták az oldboyt, a svéd ingvar kampradi ivadékot. nem adták könnyen magukat. itt egy szép függöny, ott egy fack anál, jaj, de szép az a fürdőszobai kád! mentek tovább a showroomba' és nicsak, egy eladó toppan, s ér a nyomukba. kérdezi: és a kanapé, lányok? hogy is gondoljátok? hány centi az ideálotok? ó, jó sok, de persze nem csak az a lényeg - felei a két hölgy, mert kedvelik a kényelmet s a társasjátékot, mindeközben márti s nitta kórusba' nevet s máris tovalibben. az alkalmazott elillan, helyébe egy vásárló lép: csak nem két szép fehérnép?! de jő asszonya, s orrára koppinta.

a románc folyományaképpen vettek a lányok vágódeszkát, tányérokat, függönykarnist és -karikát. edénycsurgatót, teamécsest, szép ívű asztali lámpát, hozzá izzót, negyvenest. ágy alá csúsztatható ruhatartót, néhány tányért, paplanhuzatot és müzlis edényt.

az aktus természetes eredményeképpen megéheztek, pápai virsliből cseddár sajtos hotdogot rendeltek, mustárral, majonézzel koronázták meg az étket és közben nevetgéltek. zárásig maradtak a lokálban, az örsvezértérikeában.

trófeáikat nem hagyták parlagon, becsomagolták széles asztalon selyempapírba, a kényesebb elemeket pápaivirslis kartondobozva rakva.

majd mindezen eseményeket a dagerrotípia utódeszközével rögzítették, hogy kéjes estjük nyomát ne veszítsék. fényképezkedtek az ikea udvarán, a hannoveri villamoson és számos utasának megbotránkozó arcán. képkockáikat ti is megkukkolhatjátok.

P.S.: a történet á la fluxus tartalmaz némi nemi tódítást - vigyázzatok!

Forrás: saját írás

2009. december 19., szombat

A szabadulóművész analógiája 3. rész - Dargay Marcell koncertsorozata


Folytatódik Dargay Marcell koncertsorozata a Krétakör Bázison. A cím a Krétakör múlt évadban lezajlott városterápiás akciósorozatára, A Szabadulóművész apológiájára utal. A koncertsorozatot az ott használt dramaturgiai koncepció alapján alakítottuk ki – öt felvonás, öt alkalom, öt egymástól elkülönülő, de mégis egységet képező, tisztán zenei eszközökkel létrehozotteseménysor. Hangzó analízis, amely az egyes alkalmakon keresztül fokozatosan nyit a hallgatók felé, egyfajta interaktív viszony kiépítését kezdeményezve. A bekapcsolódáshoz nem szükséges zenei előképzettség, csupán kíváncsiság és játékkedv.
A sorozat elméleti hátterében régi és újabb szerzők műveinek rögzített és improvizációs technikákkal történő elemzése-szétbontása áll, majd ezekből a gyakorlatokból-kísérletekből hozunk létre kb. 1-1 órás, „komponált” koncerteket. Az érdeklődők számára mindenféle verbális közlés nélkül, tisztán zenei hatásokon keresztül kívánjuk érthetővé tenni, hogy a kortárs zene olykor idegenül ható megnyilvánulásai mögött a legszélesebb értelemben vett aktív hagyományőrzés, vagy ha úgy tetszik, tradicionalizmus húzódik meg.
A koncertek állandó résztvevői-közreműködői Dinyés Dániel és Futó Balázs zeneszerzők, Földesi Péter fuvolaművész és a Laborhotelből már ismert Accord Quartet.
Az egyes alkalmakra jegyet 500 forintért vásárolhattok közvetlenül a koncertek előtt.
Időpont:2009. december 19. 19:00
Helyszín:Krétakör Bázis - Budapest IX. Gönczy Pál u. 2.
Források: Krétakör

2009. december 15., kedd

Boulevard&Brezsnyev Galéria FÉNY/LIGHT című kiállítása

A FÉNY a sötétség meg nem magyarázható hiánya.
2009. december 20-án 17 órakor a SIRÁLY színháztermében 38 kortárs fotográfus 52 tételét bocsátjuk árverésre. A fotó, mint műalkotás hosszú évtizedek óta a világ műkereskedelmi portfóliójának egyik alappillére. A hazai műkereskedelem az utóbbi években fedezte fel, ma már számos gyűjtője van a kortárs magyar fotográfiának. A Boulevard&Brezsnyev Galéria FÉNY/LIGHT című kiállítása a fény-csoda-megosztás-örömszerzés-ünnep tematikára épül. Az alkotók közt Szilágyi Lenke, Tóth György, Mucsy Szilvia, Radisits Milán és Stalter György neve is fellelhető. Az egyedülálló módon (sötétben, zseblámpával) megtekinthető tárlatot Borlai Gergő a kiállított anyagra reflektáló 32 perces zenéje teszi még izgalmasabbá. A kiállítás A negyed6negyed7 fesztivál a hanuka és a karácsonyi ünnepekhez kapcsolódó programsorozat része, ami a VI. illetve VII. kerületben működő kulturális helyek együttműködésében jött létre.
Kurátorok: Kasza Gábor, Victora Zsolt
FÉNY/LIGHT Boulevard&Brezsnyev
1061 Király u. 46
Nyitva H-Sz 15h-21h
Belépő: 200 Ft
Aukció december 20. vasárnap 17h, Sirály színházterem 1061 Király u. 50. Közreműködnek: Magyar Deziré, Victora Zsolt, Wahorn András és sokan mások...
Az aukció anyaga az axioart műkereskedelmi oldalon megtekinthető!

Szilveszteri mulatság a BARAKK Galériában


Remélem a TOP/polód lesz rajtad, és veri pingponggal megszégyeníted a STOP/polóban barakkibitangót járó tóásó jampecsajozó Barakkot is! A barakki évadváltás éjfél helyett este 10 órakor (is) lesz. A jelenleg regnáló pápa 10 órakor tartja az idei éjféli misét a Vattakánaánban. (aszongyák a szóvivői: fáradt)

--ladany/lafu írása

Kortárs rajz Kassa > Prága > Budapest

Make Up collective proudly presents / A Make Up collective bemutatja
Contemporary drawing / Kortárs rajz Kassa > Prága > Budapest
Concept by / Koncepció: Svetlana Fialová

Kiállító művészek / Exhibiting artists:
SK/ Erik Binder, Marko Blažo, Dávid Demjanovič a Jarmila Mitríková, Jarmila Džuppová, Svetlana Fialová, Katarína Hládeková, Svätopluk Mikyta, Katarína Morháčová, Martin Sedlák, Boris Sirka, Erik Šille, Vlasta Žáková
CZ/Klára Ambrůzová, Josef Bolf, Lucie Ferliková, Jakub Hošek, Eva Koťátková, Alexey Klyuykov, Veronika Landová, Jakub Matuška, František Matoušek, Jan Nálevka
HU/Tamás Kovács Budha, Lilla Borsos Lőrinc, Judit Fischer, Éva Magyarósi, Judit Navratil, randomroutine, Eszter Szabó, Zsófia Szemző, Kamilla Szíj, Gergő Szinyova, Beatrix Szörényi, András Tábori, Júlia Vécsei

1. Megnyitó: 2009. december 17. 19 óra, Stúdió Galéria A kiállítás megtekinthető 2010. január 9-ig /Opening on Dec 17th, 2009 at 7 pm at Studio Gallery
Exhibition lasts until Jan 9th, 2010 kedd, csütörtök, péntek/ 10:00-18:00, szerda 12:00-20:00, szombat 12:00-16:00 /Tuesday, Thursday, Friday 10:00-18:00, Wednesday 12:00-20:00, Saturday 12:00-16:00
Stúdió Galéria, Budapest VII. Rottenbiller u. 35.
Kontakt / Contact: +36 70 324 4748 / +36 1 342 5380

2. Megnyitó: 2010. január 5. 19 óra, Labor A kiállítás megtekinthető 2010. január 16-ig /Opening on Jan 5th, 2010 at 7 pm at LaborExhibition lasts until Jan 16th, 2010
Labor, Budapest V. Képíró u. 6.

Allnightbreakz 6. születésnap a Corvintetőn

"…bizony már hat éve történt, hogy a három dj-t (Vida G, marka, Vida L) kérte fel a Kultiplex arra a hálátlan feladatra, hogy hétfőnként csináljanak bulit, amely feladatot meglepő sikerrel teljesítették és gyakorlatilag a Kulti bezárásáig folytatták a sorozatot. A zárást követően sem adták fel a srácok és azóta több más helyen is felütötte fejét a sorozat heti-kétheti rendszerességgel (Corvintető, Artkatakomba, Kuplung), ahol zeneileg meghatározó elem a breakbeat, de más stílusokat érintenek, mint a dubstep, a house, vagy a funk.Vida G és Vida L a Tilos Rádióba találkoztak és találtak egymásra zeneileg, majd hamarosan saját műsorral szórakoztatták a hallgatókat. Marka 1997 óta dj-zik rendszeresen, ő a Jazz n Bass egyik szervezője és rezindese. Rengeteg budapesti, vidéki és külföldi (Erdély, Szlovénia, Ausztria) fellépésen van túl. A 2003-ban alakult Allnightbreakz csapat tagjai együtt és külön-külön is vállalnak fellépéseket, rendszeresen játszanak hazai fesztiválokon (Volt, Balaton Sound, Sziget/meduza) és klubokban (Instant, )és három lemezjátszós műsorukkal olyan nevek előtt melegítették a közönséget, mint a Pendulum (Live), vagy Krafty Kuts.A December 21-i bulin a csapat fennállásának hatodik évfordulóját ünnepli, rendhagyó módon hétfőn, mint a kezdetek kezdetén és természetesen elhangzanak majd a jól bevált Allnightbreakz slágerek is."

Allnightbreakz 6. születésnap

December 21., Hétfő 22.00 – 05.00, Corvintető
Vida G – marka – Vida L

Belépő: 500HUF

2009. december 13., vasárnap

Peter Koštrun Csendek című kiállítása a Nessim Galériában

A kiállítás anyagát Peter Koštrun két minimalista sorozatából válogatták össze.

Csendek.
Hajnalok, még a színek ébredése előtt.
Szinte monokróm sorozatok.

A kiállítást, mely a Szlovén Köztársaság Nagykövetségének támogatásával valósul meg, Dejan Sluga, a ljubljanai Photon galéria vezetője nyitja meg.

Időtartam: 2009. dec. 15. - 2010. jan. 22.
Megnyitó: 2009. dec. 15. 18:30


Forrás:
információ: Nessim Galéria
fotó: fokus

Quimby : At the table of gloom - dalszöveg

Silver rain's falling over the town
Looks like the angels are pissing on the sly
Lost at the counter, silently raped by the time
I'm a stranger in the jungle and the bells ring in the sky
My darling came but she just slowly passed by
She left on the window a misty, pale good bye
Now I'm just wondering what is left to be mine
I'm a pauper in the jungle and the belss cry in the sky
Please! What's going on hereLangour weaves all over the room
What's real in the web of grey fear?
I'm just a man at the table of gloom
A rusty shape is playing a broken guitar
He looks like an angel who came down here to die
On the edge of nothing, where the dawn meets the night
I'm a jester in the jungle, and the belss scream in the sky
A numbing chain ties me down to the ground
I feel like a lame bird who's still trying to fly
Just like the wind blows sleepy leaves through the town
I'm chased by a nightmare that belss fall from the sky

Forrás: Zeneszöveg

2009. december 12., szombat

Angyali zene

Erik Satie

2009. december 10., csütörtök

Teleszilveszter




Hé ti ketten, ott a végeken,
Bacónakhegyen és Erdélyben!
A harmadik szól hozzátok
Pestnek az szmogos
centrumából, az i30-ból.

Kezdődjön a teleszilveszter!
Nitta utópisztikus jóslata
következik évvégi zord téli
gyapjúköntösben.
Fogyasszátok élvezettel!

nem, kedves olvasóim,
nem a szilveszteri tv műsorról
szeretnék szólani hozzátok,
vitát sem indítanék:
sass gálvölgyi fábri
maradjon magának
az év utolsó éjjelén,
azonban felhívnám
szíves figyelmeteket,
hogy TELEHOLD lesz
HARMINCEGYEDIKÉN

emiatt föl is pattantam
egy nagy látogatottsággal bíró
szájtra, ugyan, adjon már
a nittának infót: mit is kéne tenni,
valami jót azon a jeles napon,
mit ajánlanak a csillagok
magyarhonban és világszerte
dunát, tiszát, de főként zagyvát
lehet rekeszteni az ál-ezoterikus
hívek népes csapataival,
éppen ezért érdekel, mi áll
aznapra a holdnaptárban,
mikor mindhármunknak egyhelyütt
a barakkban lesz a helyünk

a következőket ajánlatos csinálni az év
utolsó estjén, olvassátok hát figyelmesen:
pihenés (heverhetsz barakki pamlagokon),
fogyókúra (pingpong meccseken vehetsz részt),
böjt (ha már annyira elteltél, jobb, ha nem eszel többet),
léböjt (naná, lesz ott alkohollal-mézzel folyó kánaán),
meditáció (feltétlen meditálni szeretnék aznap, kiaf@sztaláltaeztki?!),
szauna (nos, látjátok, az is rendelkezésre áll,
csak imi fel ne fűtse, még bentragad
valaki valakivel és horror éj köszönt ránk),
intimtorna (jó is az, pláne a kétszemélyes változata,
bár a kertben most eléggé hideg van, de sebaj!),
kéztorna (lásd az előző bejegyzést, kerttel és kert nélküli változatban is),
frissítő fürdők (az imrének van egy zuhanytálcája, de nem egy hamam),
tánc (persze, hurrá, ropjuk egész éjjel!),
szellőztetés (ha zúg a fejed, ideális),
gyógynövénygyűjtés (a barakki kertben bizonyára terem
néhány szál panka és prézli kutyák által
levizelt remek vértisztító hatással rendelkező csalánlevél),
fogyasztásra zsírt és olajat ajánl a fáma,
lafu, a múltkori disznóasztali főzésednél volt zsiradék bőven,
most sem ártana - alkoholszintet kompenzálna,

félretéve a léhaságot, adjunk világosan számot arról, hogy
nem ír a naptár képről, szoborról,
koncept alkotásról, miniaturáról,
vernissage-ról, finissage-ról
sok művész diadaláról - ezért leszünk mi ott,
hogy kiköszörüljük e csorbát, no, nem a simont,
ő akkor máshol jár majd, szóval, hogy
LÉTREHOZZUNK EGY TÁRLATOT
és remek hangulatot!

valamint fontos lenne még tudnotok,
hogy az ikrekből 3 óra 46 perckor
fordul a rákba a hold,
noselmehetmindenasztrológusnautarákba
énmulatniakarok


Forrás: az írás aNitta sajátja

Fényünnep a Boulevard és Brezsnyev Galériában a Negyed6Negyed7 Fesztivál keretében

A kiállítás a reflektál a fény-csoda- megosztás- örömszerzés-ünnep tematikára, a fotográfiát alkalmazó alkotók szemszögéből. A tárlatot sötét teremben, zseblámpával megvilágítva lehet megtekinteni, miközben hangok szólnak. Az alkotók pályázat útján kerültek be a kiállításra, olyan alkotói fotográfiákat várt a galéria, amelyek a fenti tematikát dolgozzák fel. Műfajtól, technikától függetlenül bárki jelentkezhetett. A Galéria a kiállított művekből árverést rendez!

A Negyed6 Negyed7 Fesztivált, ezért is Hanuka 8 napján rendezik meg. Nem csupán a városrész zsidó történetére való utalásként, hanem az ünnep mindenki számára fontos jelentése miatt. Hanuka az összefogás és a fények ünnepe. A negyed több mint harminc hely közösségi tere. Kisebb-nagyobb fényforrásként, a város történetében eddig példátlan méretű civil összefogásként összeáll, hogy önerőből egy közös kulturális fesztivált szervezzen. Erre hívjuk a negyed összes lakóját, látogatóját, vallási és kulturális hovatartozástól függetlenül hogy alakítsuk együtt a történetünket!

Forrás: Boulevard és Brezsnyev Galéria
Negyed6Negyed7 Fesztivál

Válasz Tripla-K-nak

aháegyeneggyelbenemoltottnitta
mostanválaszolazerdélyiúr
kellemeteséletművénekfelvázolására
a redszert veszély fenyegeti
ha frissítesz és nem jogtiszta a szoftvered
jaj neked, földlakó!
el vagy veszve
nittaszeretelveszettlenni
tihogyvagytokezzelCEOk?

Chief executive officer

"It is the responsibility of the chief executive officer to align the company, internally and externally, with their strategic vision. The core duty of a CEO is to facilitate business outside of the company while guiding employees and other executive officers towards a central objective. The size and sector of the company will dictate the secondary responsibilities. A CEO must have a balance of internal and external initiatives to build a sustainable company." fromWIKI
1. fétisbaba jó - az élő méginkább
2. a bili hasznos
a szomszéd ilonkanéninek is van egy
a szomszéd masinisztától, a csabától tudom
pedig neki nem is kinti budija van
mármint az ilonkanéninek
a csabának kinti, mert elvált és nincs pénze
bentire - milyen élet ez, testvérek?!
3. vizipisztoly - eme remekbeszabott komplementer színű darabok a háztartás praktikus kellékei
bármikor szükség lehet rájuk
plö a gázszámlásra ráijeszteni
illetve szexuális játékokhoz elengedhetetlenek
4. bonctál: robinkukkon felnőve és orvos-apai háttérrel
fertőzve úgy gondolom, mindenképp a szürke hétköznapok
szereplője, akár a vesetál
százforintos boltból beszerzendő fontos dolog
de ne adj érte kétszázkettőnél több forintot!
5. a magyar kerámia évszázadok óta fontos
szerepet tölt be országunk történelmében
emiatt adaptáltuk a Grál sztoriját is - a lá derrick
spanok!csináljunkmozgalmat!
NEOCEOLAFUCE i forgalmat
és jő a nép, gerilla tevékenységünknek
és varázsunknak ellenállni képtelen
érdekeltségeid varázsosak
pártorientációd remek
immáron tudjuk:
feleségeidnek se szeri se száma
jópartivagytriplaká
csapatunkbabeveszünk
velkám!
de az Isten szerelméért: legalább egy kecskét mutass fel!

aNitta


2009. december 6., vasárnap

Angyal a Művészellátóban by Jámbor Ferencz


A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Alapítvány meghívója a Herczeg Klára Díj átadására

A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Alapítvány tisztelettel meghívja Önt a Herczeg Klára díj ünnepélyes átadására, valamint feLugossy László senior díjazott és Szörényi Beatrix junior díjazott közös kiállításának megnyitójára.
Megnyitó: 2009.december 8, 19.00A kiállítást megnyitja Beöthy Balázs (a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Alapítvány elnöke) és Rácz Márta (a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület alelnöke).Helyszín: Labor (1053, Képíró utca 6)A kiállítás megtekinthető 2009.december 22-ig, kedden és csütörtökön 16.00-20.00
A Díj alapítójáról
Herczeg Klára, Munkácsy-díjas szobrászművész, Budapesten született 1906. október 13-án. Gyermekkorában Bécsben élt. Művészeti tanulmányait először Bécsben, majd a Budapesti Képzőművészeti Főiskolán végezte 1924-28 között, ahol mestere Kisfaludy Stróbl Zsigmond volt. 1929/30-ban Berlinben élt, ahol többek között a Rosenthal porcelángyár számára készített kisplasztikákat, hogy megélhetését biztosítsa. 1930-33 között Párizsban Charles Despiau mellett képezte tovább magát. 1925 óta szerepelt műveivel hazai és nemzetközi kiállításokon. Részt vett az 1937. évi párizsi és az 1938. évi New York-i világkiállításon. Mintegy harminc köztéren felállított szobra látható Budapesten és az egész országban. Hazai múzeumokon kívül, művei megtalálhatók külföldön is.
A Herczeg Klára díj története
Az 1997. augusztus 6-án elhunyt szobrászművész végrendeletében, a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Alapítványt az örökség részesévé tette, a pályakezdő művészek támogatásának szándékával. Az Alapítvány Kuratóriuma úgy döntött, hogy egy - az örökséghagyóról elnevezett - díjat alapít, amelyet minden évben az FKSE vezetősége által kiválasztott képzőművész kap majd meg, ami a díj junior fokozatát adja.Herczeg Klára mindig fontosnak tartotta az idős és fiatal generációk egymáshoz való közeledését. Ezért a hagyaték kezelője (Dr. Székely Ádámné Dr. Szűcs Ildikó) úgy döntött, hogy a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesületre (mint a pályakezdő képzőművészeket képviselő szervezetre) testálja át azt a megtisztelő feladatot, hogy a Herczeg Klára-díj senoir fokozatát gondozza.
Forrás: FKSE

2009. december 5., szombat

Szilveszteri kiállítás a BARAKK Galériában


A BARAKK Galéria szilveszteri kiállítást és bulit szervez.
Szeretettel várunk Téged is az év utolsó és az év első napján!


2009. december 4., péntek

Videó alapú műveket, kortárs képzőművészeket bemutató periodika az ikOn kiadásában

Az ikOn egy rendszeresen megjelenő, videó alapú periodikát indít el m.ikOn néven.
Az m.ikOn minden megjelenés alkalmával 5-6 különböző generációhoz tartozó kortárs művészt mutat be egy-egy interjú és egy-egy mű reprodukciójának közlésén keresztül. Elsősorban a művészt és a művész csorbítatlan gondolatait kívánjuk a figyelem középpontjába állítani. A bemutatandó művek kiválasztásánál és az interjú szerkesztésénél kizárólag tartalmi szempontokat veszünk figyelembe. A szabadon szerkesztett anyagok nincsenek terjedelmi korlátok közé szorítva, igyekeznek összetettebb gondolatmenetek elhangzásának is helyet biztosítani. Fontosnak tartjuk, hogy a művészek hitelesen és kompromisszumok nélkül kerüljenek bemutatásra, nem cél a médiában való megjelenés és nem cél az ismeretterjesztés.
Az m.ikOn egy olyan dokumentációs felületet és kommunikációs teret kíván létrehozni, mely a videó formában közölhető produkcióknak, a művésztől származó eredeti interpretációknak és a háttér-információknak biztosít helyet. Kezdeményezésünkkel katalizálni szeretnénk a művészek aktív bekapcsolódását a kommunikációs folyamatokba, élénkíteni szeretnénk a média alapú művészetről folytatott diskurzust, és elő szeretnénk segíteni, hogy a média alapú munkák és az ezekkel kapcsolatos gondolatok könnyebben hozzáférhetővé váljanak a nagyközönség számára is.
Forrás: ikOn

2009. december 1., kedd

Roham Kiállítás és lapbemutató a Boulevard és Brezsnyev Galériában

Roham Kiállítás és lapbemutató (9’)

A kiállítás az utóbbi évek legprogresszívabb folyóiratának, a Roham magazin grafikus csapatának csoportos bemutatkozása. Az alkotók évek óta jelen vannak önálló munkáikkal a képzőművészeti palettán, ám nem stílus, vagy elméleti rendszer az, ami összekapcsolja őket, hanem a Roham magazin, amelyben már 2007 óta publikálnak rendszeresen. Mondhatnánk: az újság lapjai az ő játszóterük, ahol a szöveg és a kép közötti „szabad játékaik” már túlmutatnak az „alkalmazottnak” mondott művészeten. Problémaérzékenység, s a mai kort vizsgáló tekintet jellemzi az alkotókat.
Bakó Tamás, Baranyai B András, Kárpáti Tamás, Kiskovács Eszter, Mezei Ildikó, Sirály Dóri, Stark Attila, Szöllősi Géza, Vidák Zsolt munkái most kilépnek a Roham lapjairól, hogy megjelenjenek a Boulevard&Brezsnyev Galéria falain.

Megnyitó: 2009. December 3, csütörtök 19 óra Boulevard és Brezsnyev Galéria, 1061 Budapest Király u. 46

A kiállítás december 10-ig látogatható H-V 15-20h között VI. Király u.46


2009. november 29., vasárnap

Karácsonyi fair trade vásár a Merlinben!

2009. november 28. és december 22. között újra megrendezésre kerül a Merlinben, Budapesten a karácsonyi fair trade vásár. A méltányosan forgalmazott kávé, tea, csokoládé mellett magyar társadalmi vállalkozások termékei is kaphatók.

Hétköznap 16.00 és 20.00 óra között, hétvégéken 12.00 és 20.00 között várunk.

Elérhetőségünket lásd itt!

Forrás: Fairvilág

A szabadulóművész analógiája - Dargay Marcell koncertsorozata

Folytatódik Dargay Marcell koncertsorozata a Krétakör Bázison. Aki lemaradt az első két előadás valamelyikéről, vagy mindkettőről, nézzen szét itt: kretakor.blog.hu

dargfutschillidinyéltmarcgulyföldgáspírta-wpw.gfreekörmail.chuom: óra időrtartamúak lennének és zenei intenzitás, információsűrűség stb. szempontjából eléggé koncentráltak. Másrészt maga a zene "elvontsága" és gyakorlatilag----- Véleményem szerint már a koncertek helyszínéül választott egyes termek is annyira át lettek, ez még így lehetségesnek hangzik-ha nem is könnyűnek-. A lényeg: de mindezt úgy, hogy a szigorú rendjéből és működési mechanizmusaiból egy fikarcnyit sem enged. A konkrét kapcsolódást az az alapgondolat hordozza (számomra), hogy Teljesen egyetértek, s örülök, hogy abban is közös nevezőn vagyunk.-- Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az embereknek elsősorban élményekre van szükségük -- soron csak az lehet a megoldás lelki szenvedéseinkre, ha kevesebbel is beérjük, de azt sokkal jobban hasznosítjuk, mint eddig, hogyan tudnánk az értelmezéseket az élmények közé rejteni.Én a "szóval itt most az volt hallható" című ügyeket kevés kapcsolódását még explicitebbé az eredeti felvonásokhoz, hát akkor már mindent értek - utólag is.hlfutlumanzek de másként nem gondolod, meg kellene--deutráaccordvonóst, kibaszni a fürdőszobából be a zuhanyzófülkében Bachot?-1978-nem tűnik megoldhatónak egy pdf-ben sem. Akkor dolgozz, paraszt! A Műcsárda sztem úgyis jó hely ha a youtube-ra hivatkozásokkal, linkekkel hívjuk a hangolót 14.30-ra az jó Neked? Fene tudja mert kicsit lapidáris-na ja gut, aber giuenmarcibalázs warum?--- Lehet hogy zavaros most ez az iromány, de beszéljünk róla., legalábbis csökkentsük a szükségtelen vízfelhasználást, meg hát kurva jó fej művészek vagyunk, mert lám, klubunk is van, de azért tudunk zenélni is, tessék , nekem a szerda is jó bár a tükrös szoba Kék pontosok 14-ig. baromira hamis, mert rendetlen csibész a folyósóra a vexationst? Ezek csak nálad szériatulajdonságok, meg a Nevelő- analógia leírásodat, amit rendkívül érdekesnek találok. Bár kurva jó a zenéd, gec’, kellene egy óra ami Neked az egész Vexations-prezansz problematikus.) Ha elharapódzna a dolog és átmenne cikibe – biztos hogy eljön ez a pont, mindig eljön –betelefonáltam neki a Zeneakadémiára. Nemtudommi. Ami nem lő le semmit, nem teremt--__09637281hd Megbízási szereztem egy kottát, az extázisig fokoznak.-------Tehetségtelenül kelek, az a lényeg hogy boogie-woogie jammel jó legyen, merítésnek 5 szólamban Ferrabosco, de már megcsináltam. Este 9-ig absztrakciós készség kell, ami nekem sincs „azokon a napokon.-párhuzamba állítani, a közlekedési lámpákon keresztül, a vonalhúzáson át, egészen egy WC lehúzásáig. Szerintem te is tudsz az élet bármely dumákkal ölnék az agyukat, hanem végre „bontható”, már magában is több lehetőséget rejtő muzzzikot. - Hogy e darabnak a lényege elsősorban a kiterjedésében rejlik – én pont azt akartam ezzel a gesztussal ,mint egy VIII. kerületi málló fal: aki még nem látott olyat, elfordul, ha látja, aki meg már látott, nem megy vissza élménytúrázni a bérkocsis utcába. (elhivatottak és őrültek kivételek, vagy nagyon mélyen – tudják követni. alig (A fúga többször is lefut, más-más szólamkiosztással, ennek speckó eléggé utánanéztem és ez ebben a felhangrendszerben nem igaz.---- Pont a lényegből hagyjuk ki őket? Ez kibaszás! Nagyon igazad van, Presto e Scherzandót (IV. tétel) aminek semmibe vesző befejezésébe hozzál didzseridút a női wc-be. Ki kell hagyni, kontroll nélküli, egészséges muzikalitással. Peűűű mosso jelszó, a Gönczy utcában. Műanyag hangot a projektor beindul, maracast is, Mozart azért lenne jó példa, mert az már átlagplebs. Írj baszod, tudom hogy jó lesz, tralalatrarirariraaaam…..----A, E, Cisz, G, H, Disz stb., esetleg? Szerelemből lehet hogy zavaros ez az iromány. Opera 500 000-ben gondolkodom, de hangolni kellene mert nem nyúlt senki hozzá. Jól itthagyott minket a szarba’szod. Kivéve az utolsó eseményt !!!!!!! mert az egyébként „nyelvileg” azonos idiómák más-más zeneműből származnak, más hangnemekben vannak stb. Azonos nyelvet beszélő egyedek bábeli Fent említettek nagyon közeli barátok és jó fejek alig hallhatóan, a hallásküszöb szélén menjünk a legérdektelenebb állapotába: elmondják. Pedig az elhangzó szövegben elhagyják a Bázist. Akkor tehát mi a feladat?

Fényünnepi zenés-hangos FOTÓ kiállítás a Boulevard és Brezsnyev Galériában

A
Boulevard&Brezsnyev Galéria fényünnepi zenés-hangos
kiállítást szervez
rendez a Negyed 6 negyed 7 fesztivál keretében Decemberben.

FÉNY / LIGHT

FÉNY-CSODA-MEGOSZTÁS-ÜNNEP
tematikában.
Műtárgy minőségű alkotói fotográfiákat várunk.
A kiállított alkotásokból december 20-án AUKCIÓT rendezünk!
Részletekért nyomd a tovább gombot!


Boulevard&Brezsnyev Galéria Király utcai kiállítóterében olyan kiállítás létrehozása a cél ami a reflektál a
FÉNY - CSODA -MEGOSZTÁS - ÜNNEP
tematikára, a fotográfiát alkalmazó alkotók szemszögéből.
A kiállítást sötétben, zseblámpával megvilágítva lehet majd megtekinteni, miközben Borlai Gergő hangjai - zenéi szólnak a térben.
A Kiállítás kurátorai: Kasza Gábor és Victora Zsolt
Ha szeretnéd kiállítani munká(i)dat küldj egy mailt afenykiallitas@gmail.com címre, ami tartalmazza a következőket:

- Alkotó neve, elérhetősége ( telefonszám )
- 1200 pixeles (hosszabik oldal ) Jpg néző képet.
- Műtárgy leírása ( méret, technika, sorozatszám )

Beküldési határidő 2009 december 01. 24 h

A kiállított alkotásokból 2009 december 20-án vasárnap 16h-kor AUKCIÓT rendezünk!
A Negyed 6 negyed 7 fesztivál a Hanuka és a Karácsonyi ünnepekhez kapcsolódó program ami a VI. illetve VII. kerületben működő kulturális helyek együttműködésében jön létre.


2009. november 23., hétfő

Médiamítoszok - A Wolfenstein hatására gyilkolnak a gyerekek?

Bátorfy Attila cikke

A Sláger Rádió miatt nincs kultúra, a Tv2 butít, a gyerek a Winnetou matinétől lesz agresszív, az emberek a Facebook miatt idegenednek el egymástól, és egyébként is: a világ a média miatt elviselhetetlen. Megvizsgáltuk, hogy így van-e?

A mitológia profán definíciója úgy szólna, hogy olyan történetek összessége, amelyeket egy adott kultúra igaznak hisz. Lényege, hogy biztos fogódzót adjon, egyszerű magyarázattal szolgáljon bonyolult összefüggések eredetére és természetére. Szereplői nem sokban különböznek a vallásos mítoszok tipizált „jó” és „rossz” alakjaitól, példameséinek célja egy-egy erkölcsi premissza bizonyítása.

A médiával kapcsolatos mítoszokra lefordítva ez annyit tesz, hogy a média működésével, szerepével, szereplőivel – sőt, megszemélyesítve: intencióival! – összefüggésben olyan ellentmondást nem tűrő állítások fogalmazódtak meg az idők során, amelyek konokul tartják magukat akkor is, ha a kérdéskörökkel foglalkozó kutatók közben árnyalták, vagy cáfolták az állításokat. Természetesen nem szabad figyelmen kívül hagyni azt az eshetőséget, hogy keletkezésükkor ezek az állítások akár igazak is lehettek. Mégis úgy tűnik, mintha hermetikusan lezárt hiedelemkapszulák utazgatnának időben és térben, és bizonytalan és vészterhesnek ható médiaidőkben az ember jóbarátjává és társává szegődnek.

Cikkünkben nyolc, a közbeszédben is gyakran elhangzó, a médiával és a reklámmal kapcsolatos, közhelyszerű állítást vizsgálunk. Mielőtt azonban rátérnénk az egyes kijelentésekre, érdemesnek tartunk kiemelni néhány közös nevezőt az állítások természetére vonatkozóan.

Igaz is, meg nem is
  1. Mindegyik állítás a közbeszéd tárgya, ha egyenesen nem maga a közbeszéd hatására kezdték el a kérdést kutatni.
  2. Eredetük a régmúlt homályába vész.
  3. Az állítások vádak.
  4. A vádlott személytelen, ám személyiségjegyekkel alaposan felruházott. Lehet a média, a reklámipar, egy technológia, vagy a „rendszer”. Ritkább esetben a fogyasztó.
  5. Kategorikusak, kizárólagos igényt jelentenek be az igazságra.
  6. Axiómaként használják őket, olyan állításokként, amiket „nem kell már bizonyítani”.
  7. Az állítások megfogalmazói általában a tapasztalatra hivatkoznak.
  8. Az állítást látszólag igazoló események, esetek önbeteljesítő jóslatként működnek, a tipikus reakció: „na ugye, megmondtuk!”
  9. Az állítások egy nagyobb összefüggésrendszerbe illeszthetők. Jellemző, hogy az érvelés során a bizonyosságot egy másik – szintén nehezen bizonyítható – állítással támasztják alá.
  10. Az egyes kérdések körül kialakult diskurzusok nem speciális tudományágak belügyei. Olyan területek, amikre olyan diszciplínák képviselői tették már be a lábukat, mint a szociálpszichológia, a kulturális antropológia vagy a médiagazdaságtan. Ez egyrészt előre jelzi, hogy közös módszertan hiányában nincs, vagy nem lehet konszenzus az állítások igazságtartalmára nézve. Másrészt fontosságukra mutat rá, hiszen nem egy kérdésnek ma már könyvtárnyi szakirodalma van.


1. MÍTOSZ
„Az újabb és újabb médiatechnológiák miatt az emberek között egyre felszínesebb kapcsolat alakul csak ki.”
  • A probléma A gépek uralta világban az emberek termelési eszközzé silányulnak, a humánumok közötti kommunikáció csak egyszerű, célszerű és érzelemmentes üzenetekre korlátozódik. Egyszerű szinopszis egy posztapokaliptikus science fiction-höz. Nem nehéz meglátni, hogy ez az állítás a neoluddizmus (a gépek iránti ellenszenv) igen kalóriaszegény változata. Azt feltételezi, hogy a médiatechnológiák tökéletesedése következtében az ember elveszíti igényét a személyes kontaktusok iránt, életét nem valós emberi kapcsolatokban éli meg, csupán a gépek által virtuálisan, a valódit behelyettesítve.
  • Kik kutatják? Médiakutatók, szociológusok, közgazdászok, filozófusok, szociálpszichológusok.
  • Mit kutatnak? A médiatechnológiák hatását a személyközi kommunikációra.
  • Módszertan Kérdőívezés, terepmegfigyelés.
  • Eredmény Adja magát a kérdés: milliárdnyi mobil és internethasználó vajon úgy érzi, hogy felszínesebbek lettek a kapcsolatai a médiatechnológiák miatt, amelyek egyre tökéletesebb változataiért egyébként bizonyos időközönként ráadásul még nem kevés pénzt is fizet? A válasz aligha lesz igen. A közösségi oldalak, illetve a mikro- és normál blogszolgáltatások letagadhatatlan sikere pedig éppenséggel pontosan arra ad választ, hogy az emberek nem a személyes kapcsolatoktól vették el az időt, hanem éppenséggel a kapcsolattartásra fordított időt növelték meg velük. „Régi és hamis közhely” – fogalmazott Z. Karvalics László információstársadalom-kutató. „A kapcsolat mélység- és gyakoriságigényét mindig az érintettek szabályozzák, a személyes kapcsolathálózatba választható személyek elérése és a felhasználható csatornák jelentenek állandó korlátot. A ritka, de intenzív társas alapviszonyok, illetve a fizikai élettérből fakadó »kényszerközösségek« mellé – néha helyett – sok »gyengébb«, de szabadon és tudatosan választott kapcsolat is került”– állapította meg a szakember.
  • Igazságfaktor 1

2. MÍTOSZ
„Az illegális letöltések miatt adnak el kevesebb hanghordozót.”
  • A probléma Ez egy olyan állítás, amelyben kétségtelenül van igazság. Ugyanakkor a többnyire a lemezipar szereplői szájából elhangzó, általában a jogtalan haszonszerzés vádját kommunikáló kijelentés reflektálatlanul hagy számos olyan tényt, ami alapvetően más mederbe terelhetné a problémáról szóló közbeszédet.
  • Mikortól kutatják? A rögzített zene sokszorosítását lehetővé tévő technológiák megjelenése óta, lényegében a bakelitlemez megjelenésétől datálható.
  • Kik kutatják? Közgazdászok, jogászok, kultúra-kutatók.
  • Mit kutatnak? Az illegális letöltések hatását az eladási számokra, és a kultúrafogyasztási szokásokra.
  • Módszertan Pénzügyi és számviteli tények dokumentálása, véleménykutatás, kérdőívezés.
  • Eredmény „Minden egyes eladott üres kazetta egy el nem adott lemez” – hangzott el a nyolcvanas években a kiadók részéről, mígnem a Time Warner kutatása ki nem mutatta, hogy az otthoni felvétel – és nem a nyereségvágyból elkövetett illegális terjesztés – a zene iránti elkötelezettség egy formája, és éppen azok készítették-másolták a legtöbb kazettát, akik a legtöbb lemezt vásárolták. Egy nemrég az Advertising Age amerikai szaklapban közölt, a Frank N. Magio Associates által készített kutatás lényegében ugyanerre a következtetésre jutott: akik sok zenét töltenek le illegálisan, azok többet is költenek zenére. A kiadók az ilyen állítások megfogalmazásakor könnyedén tekintenek el attól, hogy noha egyik oldalon a letöltő jogtalanul jut hozzá a zenei tartalmakhoz, a másik oldalon a legális fogyasztásában kimutatható költés jelentkezik.
  • Igazságfaktor 5

3. MÍTOSZ
„A kereskedelmi média célja a profitszerzés.”
  • A probléma Egyszerűségében is csavaros állítás ez, amelyre nem mondható, hogy ne lenne igaz. Önmagában is érdekes lenne annak vizsgálata, hogy a 21. században miért gondolják még mindig sokan, hogy ördögi cselszövés egy vállalat nyereségre való törekvése, de ezzel most nem foglalkozunk. Okkal tételezzük fel viszont, hogy a kereskedelmi média nem egy személy, hanem olyan gazdasági társaságok összessége, amelynek hús-vér szereplői vannak. Céljaikról általában semmit sem tudunk, de valószínű, hogy a pénzszerzésen kívül egyebek is motiválják őket, legyen az alany műsorvezető, szerkesztő vagy portás. A kereskedelmi médiát általában a tömegkultúra alacsonyabb rendűnek mondott produkcióinak terjesztésével együtt tárgyalják a kritikusok, így a vádpont az, hogy mivel a tömegkultúra sok pénzt hoz, ezért a szereplői pénzhajhász emberek.
  • Mikortól kutatják? A tömegmédia és a tömegkultúra megjelenésétől, a 19. század közepétől módszeresen.
  • Kik kutatják? Filozófusok, szociológusok, közgazdászok.
  • Mit kutatnak? Gondolkodnak.
  • Módszertan Gondolkodás, spekuláció, tartalomelemzés, számvitel számítások.
  • Eredmény A konkrét állítás mögött ideológiai megfontolások húzódnak meg. Az eredeti kijelentés tény, az állítás viszont súlyos és téves prekoncepciókra épül, lebontása pedig elvezet bennünket két cáfolható állításra. A tömegkultúra sok pénzt hozhat, de nem mindig hoz, számos olyan tömegkulturális termék van, ami egyszerűen csak megélhetést biztosít, és talán ennél is több, ami totálisan ráfizetéses. Mivel természetesen a kereskedelmi média szereplőinek intenciói valószínűleg semmiben nem különböznek más szektorok egyéb foglalkozású dolgozóinak céljaitól (legalábbis eddig senki nem bizonyította, hogy mégis), ezért feltételezhető, hogy a benne dolgozók semmivel sem pénzhajhászabb emberek, mint az ügyvédek, a lakatosok vagy az optikusok. Kodaj Dániel kultúrakutató egy tanulmányában a következőképp fordította meg a vádat: „Ha ugyanis a tömegkultúra egyszerűen csak egy olyan kulturális szektor, ahol sokat lehet keresni, mert divatban van, de tagjai ugyanúgy odaadással, lelkesedéssel alkotnak, mint más szektorokban, akkor a jövedelmezőség nem művészi-erkölcsi kérdés: nem a szeretetteli, önzetlen igazi kultúra és az embereket cinikusan kizsákmányoló nagyipar ellentététéről van szó, hanem a kulturális piacon kudarcot vallott szereplők keserű érzéseiről. Aki nem tudja meggyőzően (nem benyomások vagy megérzés alapján) bizonyítani a vád intencionális elemét, az nem tesz mást, mint irigykedik, elárulva, hogy a pénz számára motiváló erő, nem a másik oldal számára.”
  • Igazságfaktor 9

4. MÍTOSZ
„A mainstream popipar uniformizációra törekszik, mert így könnyebben tud eladni.”
  • A probléma A kulturális szektor bizonyos szerelőitől gyakran elhangzó állítás, amely három prekoncepción alapszik. Feltételezi, hogy (1) létezik mainstream, (2) a popipar érdeke a homogenizáció, mert (3) ezáltal könnyebben el lehet adni az adott kulturális terméket.
  • Mikortól kutatják? A kultúripar ilyen jellegű törekvéseire a 30-as évektől kezdve találunk tudományos megalapozottságú vizsgálatokat.
  • Kik kutatják? Kultúrakutatók, közgazdászok, filozófusok.
  • Mit kutatnak? A kulturális termékek olyan jellegzetességeit, amelyekről feltételezhető, hogy az eladásban szerepet játszanak.
  • Módszertan Kérdőívezés, vélemény-lekérdezés, összehasonlító elemzés.
  • Eredmény Azt nagyon könnyen meg lehet állapítani, hogy egy egynemű popkultúra nem húzná sokáig, hiszen a kulturális javak fogyasztói nem sokban különböznek más termékek fogyasztóitól. Ha mégis, akkor éppenséggel azok a viselkedésminták és attitűdök domborodnak ki még jobban, amelyek az elkülönülés, az identitás, az önállóság és a stílussal, ízléssel kommunikált egyéniség felé mutatnak. Ugyanez a felismerés vezette Sarah Thorntont is, aki szubkultúrák attitűdvizsgálatakor arra a következtetésre jutott, hogy az amúgy nem létező homogén mainstream a tagok által negatívan megkonstruált ellenségkép, és mint ilyen, pusztán az ő fejükben létezik.
  • Igazságfaktor 2

5. MÍTOSZ
„A médiakoncentráció károsan hat a médiában megjelenő tartalmak sokszínűségére.”
  • A probléma A horizontális médiakoncentrációt, vagyis bizonyos típusú tartalomszolgáltató médiumok egy tulajdonosi kézbe való jutását kontinensenként és országonként más-más szigorral szabályozzák. A médiamonopóliumok kialakulásának tiltása azon előfeltevésen alapul, hogy a tulajdonosi érdek és a társadalmi érdek szemben áll egymással, csökken a nyilvánosságban helyet kapó nézetek száma, a demokratikus állam működéséhez elengedhetetlen véleménypluralizmus megszűnik, ami az elmélet szerint a szabadpiaci versenyhelyzetben adott. A kérdéskör egy másik dimenzióját a tömegmédiáról és a kultúriparról szóló, elsősorban baloldali homogenizációs elméletek adják, vagyis az az elképzelés, hogy mindkét rendszerintézmény érdeke, hogy a fogyasztók egyféle, ideológiailag meghatározott tartalmat kapjanak kínálatként, amely révén irányíthatókká, befolyásolhatókká válnak.
  • Mikortól kutatják? Mivel a monopóliumok kialakulása egyben versenyjogi kérdés is, ezért hatásait egyes angolszász országokban a 19. század közepe óta vizsgálják tudományos alapossággal.
  • Kik kutatják? Médiaszociológusok, médiaközgazdászok, filozófusok.
  • Mit kutatnak? Bevételt, tartalmat, ideológiát.
  • Módszertan Tartalomelemzés.
  • Eredmény Az egyik leggyakrabban idézett kutatást Robert Entman médiakutató végezte a témában 1989-ben. Entman 91 amerikai napilap tartalmát vizsgálta, amelyek közül 26 monopol-, 33 félmonopol-, 32 pedig versenyhelyzetben volt a lokális piacáon. Entman azt találta, hogy nincs lényegi összefüggés a verseny és a tartalmi diverzifikáció között. A piacon versenyző napilapok tartalmi kínálata sem egymással összehasonlítva, sem pedig a monopol- és a félmonopol-helyzetben lévő lapok tartalmával összevetve nem mutatott jelentős eltérést, és arra a következtetésre jutott, hogy a magasabb minőségnek vagy a tartalmi sokszínűségnek nem feltétele a piaci verseny, a tulajdonosi koncentráció nem vezet homogenizációhoz.
  • Az ideológiai dimenzió állításaira maguk a médiapiaci változások adják a legütősebb cáfolatot. A jelenlegi médiatechnológiai környezet és a fogyasztók elvárásai miatt még a monopolhelyzetben lévő médiatulajdonosoknak sem érdekük egynemű tartalmat kínálni, hiszen hiába nem szeretne a tulajdonos többféle tartalom előállításába invesztálni, ha a fogyasztói rétegek igényei ezt kívánják. És ha megnézzük, akkor a kiadók jellemzően egyre több(féle) médiatartalmat kínálnak egyre fragmentáltabb célközönségnek.
  • Igazságfaktor 3

6. MÍTOSZ
„Szexszel bármit el lehet adni.”
  • A probléma „A reklámok túl nagy százaléka szexista, a „szex elad”-elv kaptafájára készülő tucattermék. Kreativitás és némi önálló gondolat csupán nyomokban lelhető fel” – fogalmazott egy interjúban Soós Viktória, a Reklámok és nemek projekt és a Tűsarok munkatársa. Az állítás azt feltételezi, hogy a reklámok és a „marketinggépezet” a férfiak szexuális vágyaira apellálva könnyebben tudnak termékeket eladni, miközben a női testet tárgyakká fokozzák le.
  • Mikortól kutatják? A szexualitás a termékek eladására vonatkozó vágyfokozó hatását valójában akkortól ismerik, amióta reklám létezik. Ennek negatív hatásairól a harmincas évektől kezdve értekeznek.
  • Kik kutatják? Reklámpszichológusok, kultúrakutatók, médiakutatók, feministák.
  • Mit kutatnak? A szexualitás hatását az értékesítésre, valamint túlzott használatának hatását a nemi szerepekre.
  • Módszertan Tartalomanalízis, számviteli tények elemzése.
  • Eredmény A kutatások túlnyomó többsége médiatartalom-elemzés, ami során számszerűsített adatokat kapunk arra vonatkozóan, hogy televíziós műsorok hány százalékában tűnik fel kódolt vagy indirekt szexuális üzenet. Ez alkalmasint csak azt bizonyítja, hogy a médiában sok a szexuális tartalom, illetve hogy a tartalmat nagyon jól el lehet adni meztelen testekkel és nemiszervekkel. De hogy terméket is el lehessen adni vele, az már nem ilyen egyértelmű. Áprilisban a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karának marketingszakos hallgatói kutatásából például az derült ki, hogy a kétszáz megkérdezett túlnyomó többsége nem értett egyet a szexualitás öncélú ábrázolásával, és saját bevallásuk szerint csak indokolt esetekben használnának erotikus tartalmakat reklámokban. Mindemellett azt is vallották, hogy a nemiség nem hat rájuk ösztönzően különböző termékek vásárlásakor sem. A kutatás azt állapította meg, hogy a szexualitás figyelemfelkeltésre alkalmas eszköz, de vásárlásösztönzésre nem. A nemzetközi kutatások inkább azokat az attitűdöket vizsgálják, amelyek a reklámokban feltűnő szexualitással kapcsolatosak. Sokszor kimutatták, hogy a férfiak fogékonyabbak az ilyen reklámokra, többségükre valóban figyelemfelkeltően hatnak, és ritkán ítélik ezeket az erkölcsi züllés eklatáns példájának. Az Adweek amerikai hetilap 2005-ben publikálta a Media Analyzer kutatásának adatait. Négyszáz fős (fele-fele arányban férfi és nő) mintán végzett vizsgálat alapján a megkérdezett férfiak csupán tíz százaléka tudta felidézni a konkrét, szexuális tartalommal eladni kívánt terméket, míg a nők sem sokkal többen, 11 százalékuk. Még érdekesebb, hogy a nők mindössze három, és a férfiak csupán nyolc százaléka vallotta, hogy a reklámok hatására vásárolnának is. Azt pedig még egyetlen kutatás sem tudta feltárni, hogy az értékesítés volumenére valójában mekkora hatással vannak az erotikus tartalmak.
  • Igazságfaktor 4

7. MÍTOSZ
„A médiaerőszak károsan hat a gyerekek szocializációjára, agresszívvé teszi őket.”
  • A probléma 1993-ban két tízéves liverpooli gyerek egy bevásárlóközpontból elcsalta a hároméves James Bulger-t, akit brutális kegyetlenséggel megöltek. Az eset óriási nemzetközi sajtóvisszhangot kapott, a morális pánik nyomában pedig a British Board of Film Classification (a filmek korhatáros besorolását végző brit testület) nem tétlenkedett: felkérte a Policy Studies Institute intézetet, hogy készítsenek kutatást arról, hogy a fiatalkori agresszióra milyen hatással vannak a médiában látható erőszakos tartalmak.
  • Mikortól kutatják? A hatvanas évektől az etológia tanulságaira építve végeznek célirányos pszichológiai kutatásokat.
  • Kik kutatják? Pszichológusok, médiaszociológusok, médiakutatók.
  • Mit kutatnak? Direkt és indirekt hatásmechanizmust, ok-okozati összefüggéseket, társadalmi környezethatást, médiatartalmakat.
  • Módszertan Laboratóriumi és terepmegfigyelések, kérdőíves lekérdezések, összehasonlító kutatások.
  • Eredmény A kutatások soha nem mutattak ki totális ok-okozati összefüggést a médiaerőszak és a gyerekek agressziója között. A hatások fokát olyan dimenziók határozzák meg az elméletek szerint, mint a szociális háttér, az edukáció, a gének, az aktuális lelki és mentális állapot, a látott erőszak minősége és mennyisége és a társadalmi környezet, de a viták során fény derült a kutatók elvárásainak befolyásoló tényezőjére is. Ma már világosan látszik, hogy a gyerekek sem passzív befogadók, egyes kutatók pedig a másik szélsőségig is eljutottak: szerintük az erőszakos tartalmak akár hasznosak is lehetnek a gyerekek szocializációjára. A bizonyíthatóan a médiában látott erőszak által direkt kiváltott erőszakos cselekmények száma viszont még a gyerekeknél is nagyon kevés a potenciálisan látható erőszak mennyiségéhez képest, a hosszú távon kifejtett negatív hatás pedig inkább tekinthető edukációs kérdésnek. „Ezek alapvetően nem értékmentes tudományos, hanem értéktartalmú, világnézeti kérdések” – vélte Császi Lajos médiakutató. „Bármennyire is igyekeznek egyes kutatók újabb és újabb »meggyőző tudományos eredményeket« produkálni, valójában az emberek állásfoglalásukat az erőszak és szexualitás kérdéseiben a gyermekkorról, a társadalomról és a nevelésről alkotott előzetes beállítódásaik és hiedelmeik mentén határozzák meg” – világított rá Császi.
  • Igazságfaktor 5

8. MÍTOSZ
„Az emberek könnyedén bedőlnek a média manipulációinak.”
  • A probléma A médiahatás-elméletek a médiakutatások örökzöld slágerei, elég hosszú út vezetett az úgynevezett direkthatású lövedékelméletektől az élménykeresés-modellig és azon is túl. Az állítás önmagában is érdekes, hiszen számos előfeltevésen alapul. Az embereket olyan passzív befogadóknak tartja, akikkel a média kénye-kedve szerint fallabdázhat. Az állítás a médiát egyneműnek tekinti, szinte már mágikus erővel vértezi fel, és ezen túl azt is megengedi magának, hogy kimondatlanul is kimondja: a manipuláció és a média kéz a kézben járnak, egymás nélkül nem léteznek.
  • Mikortól kutatják? Tudományos alapossággal az első világháború óta.
  • Kik kutatják? Médiakutatók, médiaszociológusok, politológusok, filozófusok.
  • Mit kutatnak? Hogy bizonyos típusú médiaüzenetek és tartalmak milyen hatást gyakorolnak a fogyasztókra, és hogy a fogyasztók hogyan használják az üzeneteket.
  • Módszertan Tartalomelemzés, kérdőíves kutatás, véleménylekérdezés, összehasonlító elemzés.
  • Eredmény Meglepő, hogy ez az állítás milyen tűrőképességgel rendelkezik. Bárki is mondja nagy garral, hogy a média manipulálja szerencsétlen és tudatlan embertársait, soha nem felejti el sietve hozzátenni: őt természetesen nem. Kézenfekvő a kérdés: ha valamennyi ember egyénként ennyire biztos abban, hogy őt nem manipulálja a média, akkor hogy lehet ilyen szívós életű maga az állítás? És hogy lehet az, hogy az emberek jó része aggodalmai ellenére szabadidejének egy jelentős részét mégis médiafogyasztással tölti? Mindegyik médiahatás-elmélet saját korának szülötte, így nem lehet minden elméletet tetszőleges időben megalkotni. Az egyik legfrappánsabb véleményt ezzel kapcsolatban Bajomi-Lázár Péter médiakutató fogalmazta meg: „Bár az empirikus kutatások cáfolták a média nagy társadalmi hatásáról szóló népszerű nézeteket, paradox módon az emberek – és a közvéleményt oly sokszor követni kész politikusok – ma is meg vannak győződve a média nagy társadalomformáló hatásáról. Ezzel is igazolva a szelektív hatás elméletét.”
  • Igazságfaktor 2

Ajánlott irodalom
  • Bajomi-Lázár Péter: Média és társadalom. Jaffa, 2008
  • Barker, Martin – Petley, Julian (szerk.): Ill Effects: The Media/Violence Debate. London, Routledge, 2001
  • Császi Lajos: Tévéerőszak és morális pánik. Budapest, Új Mandátum, 2003;
  • Hesmondhalgh, David: The Cultural Industries. London, Sage, 2007;
  • Reichert, Tom – Ambiase, Jacqueline (szerk.): Sex in Consumer Culture: The Erotic Content of Media and Marketing. Lawrence Erlbaum Associates, 2005;
  • Stachó László – Molnár Bálint (szerk.:): A médiaerőszak – tények, mítoszok, viták. Budapest, Századvég, 2009
Forrás: Kreatív