2010. szeptember 20., hétfő

Könyvesblog interjú Spiró Györggyel új kötetének megjelenése alkalmából


Spiró György: Ha olyat sikerül írnom, amire nem voltam képes


"Spiró György a napokban megjelent Tavaszi tárlat című kötete 1956-ról és a korai Kádár-korszak hatalmi játszmáiról mesél. Spiró Györggyel kutatómunkáról, az 56-os szilveszteri rádiókabaréról és az irodalmi siker meglepetéseiről beszélgettünk.

„Epikai hitel nélkül nem érdemes prózát írni.” Ez volna a Spiró-regények alaptétele?

Nem feltétlenül. Írtam már teljesen légből kapott történeteket is, de vannak bizonyos fajta szövegek, amelyek esetében nagyon fontos – az én számomra, szubjektíve persze –, hogy erős valóságalapot képezzek. Nem szokták tudni, de a tisztességes írók rengeteg háttérmunkát végeznek. Hogy csak egy nagy magyar példát mondjak: Móricz Zsigmond Erdély-trilógiája mögött, amit manapság egyre kevesebben olvasnak, elképesztő mennyiségű kutatómunka van. Az a tapasztalatom, hogy körülbelül az egytizede hasznosul a regényben annak, ami a kutatás során előkerül. Néhányszor előfordult az életemben, hogy igyekeztem minél közelebb hatolni az úgynevezett reáliákhoz. Nyilván nem az volt a célom, hogy történészként rekonstruáljak egy korszakot. Engem nem a korszak mint olyan érdekel, mert szépirodalmat írok. De ahhoz, hogy a mese átmenjen, hogy minden hangulatot és fordulatot meg tudjak csinálni, amire szükség van, nem árt alaposan megismerni a korszakot. Ezzel az írók nem szoktak hivalkodni, mert hozzátartozik a munkához.

Legújabb regénye az 56-os forradalom és az utána következő pár hónap köré szerveződik. Nehéz dolga volt a kutatással?

Volt, amit nem sikerült megfejtenem. Például hónapokon keresztül próbáltam kideríteni, hogy 1956 december 31-én mit adtak a szilveszteri rádiókabaréban. A regényben van egy szilveszteri jelenet, és nekem nagyon jól jött volna, ha közben a szereplők hallgathatják a rádiót. Minden követ megmozgattam, minden szakértővel beszéltem a rádióarchívumtól kezdve, hiába. A délutáni műsor még megvan, azt lehet tudni, hogy mi volt adásban, de a szilveszteri vidám műsort nem találtuk. Márpedig kabarét akkor is adtak. Rendkívül tanulságos lett volna tudni, hogy ötvenhat decemberének végén miről gondolták úgy az illetékesek, hogy az emberek nevetni fognak rajta. Az anyag talán ott van a Széchényi Könyvtár épületében, a Szabad Európa Rádiótól begyűjtött anyagban, de feldolgozatlanul, ömlesztve. Abban a jelenetben mást kellett kitalálnom.


Általában könnyű volt hozzáférni az 56-os anyagokhoz?

Én sem tudtam, de az elmúlt húsz évben sok mindent kiadtak a korszakról. Fantasztikus kiadványok születtek, amelyeknek nagy részét most el is olvastam. Ezeknek a könyveknek a nagy része nem jut el az olvasókhoz. Párszáz példányban adják ki ezeket a nagyon fontos, alapvető munkákat, de valamiért úgy tűnik, a kritikusok nem teljesítik a feladatukat, hogy ugyanis megismertessék az olvasókkal, mit érdemes egyáltalán kézbe venni.

Mit érdemes?

Elképesztő érdekes könyvet találtam például Kádár János 1952-es peréről. Alapvető munka, és erről is alig tud valaki. Varga László állította össze, akit többek között állambiztonsággal kapcsolatos titkosítási ügyek bizottságaiból ismerhetünk. Idén várható Standeisky Éva új nagymonográfiája, hálás vagyok, hogy a kéziratból olvashattam el fejezeteket. Az Ötvenhatos Intézet kiadványai közül a munkástanácsok elítélt vezetőinek interjúi rendkívül izgalmasak. És még sorolhatnám.

Vannak saját tapasztalatai is az ötvenhatos eseményekről, tizenegy éves volt akkor.

Van előnye annak, hogy gyerek voltam. Akik felnőttként élték meg az eseményeket, azok többnyire nem tudták érvényesen megírni. Illetve ha írtak is valamit, akkor óhatatlanul torzítva, egyetlen szempont felől ábrázoltak, amit nem lehet csodálni. Történelmileg súlyos korszakokban ez mindig így van. Akik nem voltak benne a dologban valamelyik oldalon, például mert meg sem születtek, többnyire nem értik, mi történt a lelkekben. Nekem még éppen vannak emlékeim, látok bizonyos képeket, érteni vélem az akkori felnőtteket, a többit pedig az ember szívesen hozzákutatja.

Tartogatott valami meglepetést a korai Kádár-kor kutatása?

Hogyne. Olyan korszak volt ez, amikor igen erélyesen meg akarták félemlíteni a társadalmat. És az a mulatságos - erre a kutatás közben jöttem rá -, hogy szükségtelenül tették. Az derült ki az anyagokból, hogy a társadalom már jóval előbb feltalálta a Kádár-korszakot, mintsem ezt a Kádárék észrevették volna. Tragikus, hogy sok embert végeztek ki megfélemlítés végett, amikor már ki kellett volna egyezni.

Az ötvenes éveknek különös nyelvi közege volt, mára csaknem feledésbe merült fogalmakkal, kifejezésekkel. Hogyan épült fel a regény nyelvi valósága?

Nekem ismerős ez a közeg. Ötvenkettőben kezdem iskolába járni, tehát a szocialista zsargont alaposan megkaptam. Az volt a feladat, hogy minél kevesebbet használjak belőle, mert a mai olvasó már nemigen érti. Az idősek talán még igen, de az ifjabbak már egyáltalán nem. Persze a hősök fogalomhasználatában nyilvánvalóan jelen van az ötvenes évek nyelvi közege. Az író ilyenkor nem mindig tudja, hogy mi az igazán helyes eljárás. Fogalmakat megmagyarázni nem lehet, mert akkor abból lexikon lesz és nem regény. Nem könnyű megtalálni az egyensúlyt a nyelvi-fogalmi kérdésekben.

A regénye egyik szereplője következetesen polgárháborúnak nevezi az 56-os eseményeket.

Mert az is volt. Felkelés is volt, forradalom is, polgárháború is, és háború is volt 56-ban. Mind a négy. Nem én vagyok az első, aki ezt így együtt használja.  A nagy francia forradalom óta tudjuk, hogy a forradalmak felkeléssel kezdődnek, utána van egy forradalmi szakasz, majd jön a polgárháború, amelyben az állampolgárok egymást gyilkolják. Aztán a külföldi hatalmak előbb vagy utóbb be szoktak avatkozni. A polgárháborút általában külső segítséggel verik le, vagyis az ellenforradalom külső hatalom által szokott megvalósulni. A franciáknál is így volt, az oroszoknál is, mindenhol. A kelet-európai felkelések és forradalmak tipikusan tizenkilencedik századi jelenségnek tekinthetők, és még közel sem nem vagyunk a folyamat végén.  Egy nagy korszak részesei vagyunk, ami eltarthat több száz évig is, és ez forradalmakkal, polgárháborúkkal jár. Az ilyesmiből csaknem minden nemzedék kap valamit Kelet-Európában.

Számos szépirodalmi munkájában foglalkozott történelmi témákkal. Miért?

Az ember nyilván olyasmiről igyekszik írni, amiről valamilyen személyes tudása is van. Ez a régi történelmi témákra is igaz. Ha nem gondolom úgy, hogy olyasfajta világot, mint mondjuk Az Ikszeké, a saját bőrömön tapasztaltam, akkor nem merészelem megírni. Olyasmit, amit nem ismerek, amit személyesen nem tapasztaltam, nem írom meg, mert úgysem lennék rá képes. De így voltam a kétezer évvel ezelőtti Rómával is: valamiért úgy gondoltam, hogy hasonlít a mostani világra, és ezért mertem egyáltalán belevágni. Van azonban másik megközelítés is. Számomra a legjobb Jókai-regény a Rab Ráby, nem is olyan régen olvastam újra. Elképesztő, hogy abban a regényben mi van leírva. Olyan jogi csűr-csavarokat alkalmaznak a XVIII. század végén, és úgy gyilkolják benne az ártatlan embereket, ahogy a XX. században szokták. Jókai nagyon okos ember volt, tudta, hogy mit ír. A saját koráról ezt nem írta meg, a saját korát inkább idealizálta, de a Rab Rábyban szabadjára engedte a saját személyes tudását. Sajnos nem mondják meg az embereknek, hogy ezt a Jókai-regényt feltétlenül olvassák el. A mentalitások elég huzamos ideig fennmaradnak egy országban, és nem árt, ha megtanuljuk, hogy hol és miben élünk. Igenis meg kellene tanítani azokat a magyarságról szóló alapvető műveket, amelyeknek, hogy úgy mondjam, gyakorlati hasznát vesszük: ha a saját életünkben találkozunk egy rémes szituációval, akkor az irodalmi emlékeinkből bevillan, hogy mások is voltak már hasonló helyzetben, és úgy már nem vagyunk egészen társtalanok és tanácstalanok.

A könyvei többnyire nagy példányszámban fogynak, a színműveit leggyakrabban teltházzal játsszák. Mit jelent önnek az irodalmi siker?
Gyenge művek lehetnek nagyon sikeresek, és nagyon jó művek lehetnek huzamos ideig sikertelenek. A siker a minőségről nem sokat mond. Amikor egyetemistaként végigolvastam a Nyugat című folyóirat számait, feltűnt, hogy egy Földi Mihály nevű közepes prózaíró több publikációval szerepelt, mint Móricz Zsigmond. Most akkor Móricz sikeres volt vagy nem? Helytelen a kérdés, mert óriási író. Ami engem illet, én annak szoktam örülni – ritkán volt ilyen élményem egyébként –, ha sikerült olyasmit megírnom, amire voltaképpen nem voltam képes."


Szerző: Burden
Forrás: Könyvesblog

Képes Beszélő - Fotókról, képekről beszél, mesél, illetve felolvas: Parti Nagy Lajos


Parti Nagy Lajos a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb nyelvművésze, emblematikus alakja. „Posztmodern költőkirály”, aki költőként, próza- és drámaíróként, illetve műfordítóként is meghatározó helyet foglal el napjaink magyar irodalmában. Műveivel ezidáig mintegy 300 kritika vagy tanulmány foglalkozott, a szerzővel több mint 60 olyan interjú vagy beszélgetés készült, amelyek nyomtatásban is napvilágot láttak. A szerző több mint 30 díj tulajdonosa. (Németh Zoltán)

Helyszín: 
1123 Budapest, Ráth György u. 4.
Időpont: Szeptember 25. szombat 19.00
Elérhetőségek: Nyitott Műhely

A belépés díjtalan!

Forrás: Beszélő

2010. szeptember 16., csütörtök

Szatyor Bár és Galéria Nyitóbuli


Új hely nyílik a Móricz és a Gellért között. Végre megszületett Budán is egy olyan igazi, nagyvárosi, kulturális programokkal, a legjobb zenékkel/zenészekkel, irodalommal és képzőművészettel telezsúfolt művészkocsma, ami régóta hiányzott a környékről.

A Szatyor Bár és Galéria a megújult Hadik Kávéház tőszomszédságában található, és nevét is a régi Hadik pincéjében működtetett bár után kapta, amelyet gyékényborítású falai miatt maga Karinthy Frigyes nevezett el Szatyor Bárnak.


A nyitóbulin megnyitjuk a Galéria első kiállítását "Kombínó, kombiné és metafizika" címmel (az alkotók: Gesztelyi Nagy Zsuzsanna, Schnedarek Réka és Osgyányi Sára). Amit még kínálunk:

S*10 sound system feat. bem-fuvola (holly rollers, fúzió)
S*10 DJ'z: FantomAZ, mr.masters, Lobot, mr.hi
VJ'z: Nemmivoltunk Crew
A belépés ingyenes!

Ha magaddal hozod saját (működőképes) retro szódásszifonodat, és hozzájárulsz, belegravíroztatjuk a nevedet, elhelyezzük a Szatyor kis almáriumában, és minden alkalommal saját, névre szóló szifonodból kapod a szódát a fröccsödhöz! Szeretettel várunk!

Helyszín: Szatyor Bár és Galéria 
1111 Budapest, Bartók Béla út 36.
(06 1) 279 01 91

Forrás: Szatyor Bár
 

2010. szeptember 15., szerda

Roham Galéria Nyitó: Symposion valami vad Szerbiából



Symposion – zene-kép-szöveg

A Symposion folyóirat kétnyelvű tematikus számai megmásíthatatlan eredményei az elmúlt évek szerkesztőségi munkájának. A szerk. „maxim(álisan/um)”, írjuk így, csak kommunikáltat: szerbiai, szlovéniai, horvátországi, magyarországi, francia képzőművészeket, grafikusokat, szobrászokat, animátorokat, illetve képregényrajzolókat és irodalmárokat. Manapság a kortárs képregény igyekszik kiszélesíteni saját meghatározását. Tág fogalommá lett, amint az a Symposion számainak képregényesített kiadványából is látható. Bizonyos alkotók alkalmazzák a nevezetes szövegbuborékokat, mások meg nem. Némelyek arra törekszenek, hogy a narrációt nehezen összekapcsolható képek sorozataiba tördeljék. Mások mindebből vizuális költészetet hívnak életre. Van, aki rajzokat használ, van, aki kollázst, és van, aki vizuális tartalmú digitális állománnyal játszadozva alkot képeket.

A folyóirat legújabb száma Tolnai Ottó szövegeket képregényesít. Mint a Symposion közelmúltban megjelent számainak, a jelenlegi kiadványnak is az alapelve, hogy a kész irodalmi szövegekre képzőművészek készítenek (szabadon vagy klasszikus módon értelmezett) képregényeket. A jelenlegi projekt tehát Tolnai életművét dolgozza fel, képezi le, képzőművészeti alkotásokon keresztül. A vizuális anyag elkészítéséhez a régió jeles képzőművészeit kérte fel a szerkesztő, aki Tolnai tengernyi szövegéből válogatott időrendi sorrendben, a kiválogatott szövegeket egy dimenzióvonal mentén fűzte fel, és úgy instruálta a képzőművészeket, hogy az elkészült vizuális anyag ne különállóan, hanem egymással is kommunikálva, hálózatot képezve jöjjön létre.

Forrás: ROHAM 

LIVE SYNC. Beszélgetés a Sanghaji Expo ideje alatti magyar Art Fórum fotográfiai kiállításairól


A Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Haz által szervezett kiállítás augusztusban a sanghaji Museum of Contemporary Art-ban mutatkozott be a Magyar Nemzeti Múzeummal együtt. A Mai Manó LIVE SYNC.  című kiállításán (kurátor: Stenczer Sára) a kortárs magyar fotográfia egy szeletével ismerkedhetett  meg a kínai közönség. A kaleidoszkópszerű képet mutató tárlat tíz fiatal alkotó látásmódján keresztül, a jelen fotográfiájának változatos nyelvén es sajátos eszközeivel idézte fel a mai Magyarország sokszínűséget. 

Az alkotók: Barakonyi Szabolcs, Dezső Tamás, Elek Judit Katalin, Erdei Krisztina, Fabricius Anna, Gáldi Vinkó Andrea, Kudász Gábor Arion, Surányi Miklós, Szabó Sarolta, Szász Lilla.
A Magyar Nemzeti Múzeum Robert Capa Harcok-arcok  című kiállítása (kurátor: dr. Lengyel Beatrix)  a Magyarország által 2009-ben megvásárolt Capa-gyűjtemény darabjaiból készült válogatást mutatott be.

A kiállítások kurátorai egy beszélgetés keretében beszámolnak a kínai kulturális élettel való találkozásukról, a kiállítás rendezése közben szerzett tapasztalataikról, a megnyitóról, a látogatók véleményéről, mindezt a helyszínen felvett filmek vetítésével és sok  fotó és dokumentum kíséretében.

Időpont: 2010. szeptember 16. 18.00,
Helyszín: Mai Manó Ház - Napfényműterem
1065 Budapest-Terézváros, Nagymező utca 20.
A beszélgetést Kincses Károly moderálja
A belépés ingyenes!

2010. szeptember 14., kedd

Nemes Csaba: Állj ide! című kiállítása a Fővárosi Képtárban



Napjainkra Nemes Csaba egyre inkább társadalmi elkötelezettségű művészetéről válik ismertté Magyarországon, de külföldön is. Elképzeléseit festményeken, story board-okon, rajzokban, animációs filmen és videóban valósítja meg. Mindig azt járja körül, hogy a valóság hogyan ragadható meg művészileg a helyzetekben érzékelt feszültség, ellentmondás révén. Hosszú út vezette mai elképzeléseiig, és visszatekintve ez az út is egyre izgalmasabbnak tűnik. Hiszen már a 90-es évek elején készített munkáiban is (pl. Marlboro-sorozat) világosan kirajzolódik a társadalmi szituációk komplexitása iránti érzéke. Ezek a munkák egyszerre fejezik ki a kilencvenes évek eleji helyzetünk iránti érdeklődést – egészen a banális valóságtöredékek hangsúlyozásáig, másrészt ironikusak a művészeti modernséggel és haladáseszmével szemben. Visszatekintve világosan látjuk, hogy későbbi műveinek komplexitása, tartalmi élessége és tartózkodó állásfoglalása nemes egyszerűséggel rajzolódik ki ezekben a korai művekben is.

A 2000-es években az identitás és a szerepkeresés kutatása vezette Nemes Csabát oda, hogy az identitás kérdését a szociális meghatározottság kérdésével vesse össze. Ebben a viszonylatban már nem is csak a saját művészi identitása foglalkoztatta, hanem figyelme mások felé fordult, és a társadalmi csoportok közötti feszültség dinamizálására fektette a hangsúlyt munkáiban. 

Ezen belül több mű a társadalmi változások vizuális megjelenési formáit elemezte. Az ezredforduló évei alatt visszakanyarodott a festészet műfajához, az akkoriban készült képeket, ellentétben a korábbi művekkel inkább a személyes, vagy akár intim nézőpont jellemezte.
 
Az utóbbi évek felerősödő politikai konfliktusai nyomán újra a társadalmi és politikai kérdéseket elemezte munkáiban. A 2007-ben elkészült REMAKE című animációs műve konkrét, aktuális politikai eseménysorozatra reflektált, a 2006-os budapesti őszi zavargásokat és a „TV ostrom” eseményeit dolgozta fel. Ez a mű nagy visszhangot váltott ki a médiában és az inkább apolitikus beállítottságú képzőművészeti közegben egyaránt.
     
Az elmúlt egy-két évben a politikai téma, mint motívum megjelent a festészeti munkásságában is, igaz ezek a munkák még kevésbé ismertek a szélesebb nyilvánosság számára. Több szálon kapcsolódnak a korábbi képek festői megközelítéséhez, ugyanakkor érezhető rajtuk egy karakterbeli változás is, ami részben az animáció kifejezésformáinak hatását mutatja.

A Kiscelli Múzeum terében egy olyan kiállítást tervezünk, ahol a festészeti anyag kap nagyobb hangsúlyt.  A képek kimondottan aktuális eseményekkel foglalkoznak - elsősorban a magyarországi szélsőjobboldal és a cigányság közötti feszültség brutális és tragikus jelenségeivel, valamint az ezeket körülvevő bizarr politikai szürkezónával.

Nem utolsó sorban a kiállítás azt a problémát is felveti, hogy a mai kortárs politikai művészeten belül milyen alternatívája van annak a megközelítésnek, amikor a művész nem a politikai vagy politológiai klisék mentén akar aktuális társadalmi kérdésekről beszélni.

Megnyitja: Szacsva y Pál képzőművész
Megnyitó időpontja. 2010. szeptember 16, 18 óra
Megtekinthető. 2010. szeptember 17-október 24.
Kurátor: Sasvári Edit

Helyszín: 1037 Budapest, Kiscelli utca 108.
(Óbudán a Templom térnél)

Támogató: NKA Képzőművészeti Szakkollégium
Fővárosi Képtár Barátainak Egyesülete

2010. szeptember 11., szombat

SZÍN/JÁTÉK TEST/FESZT/ÉSZETI HAPPENING


OKTÓBER 9-ÉN, SZOMBATON rendezi Bodansky György és az 'angyal a művészellátóban kultblog' a "SZÍN JÁTÉK" című testfestészeti happeninget 15 órától az újonnan megnyitott SZATYOR BÁR-ban.

A rettenetes és vigasztalan időjárás elsodorta a szeptember 11-re, a Holdudvarba tervezett testfestést, ezért azon dolgoztunk, hogy zárt, fűtött, kiválóan megközelíthető helyszínre vigyük az eseményt; egy isteni helyre, a Szatyor Bárba. Az új helyszínen minden az eredeti tervek szerinti időbeosztásban halad majd. A remek hangulatról DJ gondoskodik.

Téma a színház. Az esemény tárgyát és apropóját az u. n. VI. kategóriás alternatív művészeti társulatok támogatásának katasztrofális hatású csökkentése adja.

Belépődíj:
vendégek részére: 1 000 Ft
festők, modellek részére: 0 Ft

Továbbra is várjuk hivatásos és amatőr festeni vágyók, és festendő alanyok jelentkezését az alábbi ímél címeken:
angyalkultblog kukac gmail.com
szinjatektestfestes kukac gmail.com

Aki fest, természetesen hozhat magával alanyt is. Felkérjük a facebook-on jelenlévő festőművészeket, akár hagyományos, akár airbrush technikával dolgoznak, legyenek aktív résztvevői az eseménynek és e sajátos performansz keretében mutassák be művészetük lényegi vonásait, a rájuk jellemző stílusjegyeket - csak ez esetben nem faroston, vásznon, hanem emberi testen.

A részvétel feltételei:
- betöltött 18. életév, felső korhatár nincs,
- modell szerepre hölgyek és férfiak jelentkezését is várjuk

Amit biztosítunk:
- bőrbarát, hypoallergén professzionális testfesték,
- ecsetek, szivacsok, keverőtál, paletta,
- egyszerhasználatos textiltanga a modellek számára,
- helyiség külön férfiak és külön nők számára, ahol le lehet sminkelni.

Az akció keretében elkészült műveket az esti órákban szakértő művészek zsűrizik és 19 órakor döntést hoznak a három díjnyertes alkotást illetően. A publikumot is megkérjük, nyilvánítsa ki véleményét, és szavazza meg a közönségdíjas alkotót és modellt.

Az eseményről Szilágyi Lenke és Lantos István fotográfus művészek készítenek felvételeket, amelyek az év végén jótékonysági árverés keretében keresnek majd gazdát (afterparty). A bevételt egy, a VI. kategóriában nyilvántartásba vett független színház támogatására ajánljuk föl.

Helyszín: Szatyor Bár és Galéria, Budapest, 1111 Bartók Béla út 36.

Időpont: 2010. október 9., szombat 15 óra

2010. szeptember 4., szombat

Bodor Ádámmal Jánossy Lajos beszélget az Olvasóligetben


"Szeptember 4-én, szombaton 18 órától - az idei Olvasóliget sorozat záró eseményeként - Bodor Ádám lesz a vendégünk a margitszigeti Holdudvarban. A fellépést ritkán vállaló írót Jánossy Lajos kérdezi majd.

Bodor Ádámnak legutóbb A börtön szaga címmel jelent meg kötete. A 2001-es könyvben a szerző Balla Zsófia kérdéseire válaszol. Bodor Ádámot, a Sinistra körzet és Az érsek látogatása későbbi szerzőjét tizenhét éves korában tartóztatták le, rendszerellenes összeesküvés vádjával. Ez a könyv azonban nemcsak a börtönélményekről szól, hanem az írói pálya kezdeteiről, a Magyarországra költözésről és főként arról, miként változott meg gyökeresen a világ Kolozsvárott, a Trianon utáni Erdélyben. "Nemrég a kezembe került a szabaduló-cédulám, és döbbenten vettem észre személyi adataim között, hogy a testmagasságom százhatvannyolc centiméter volt. Azért döbbenetes ez számomra is, mert szabadulásomkor százhetvenkilenc centiméter magas voltam, ugyanannyi vagyok ma is. Én a börtönben még tizenegy centit nőttem."

"Medárd előtt egy héttel a fodrászat első vendégei hozták hírül, hogy kora hajnalban elfogták a Senkowitz nővéreket" - így kezdődik Bodor Ádám 1999-es Az érsek látogatása című regénye, amely a Sinistrához hasonlóan valahol a Kárpátok hegyláncai közt egy faluban játszódik. Mintha itt is rendszerváltás történt volna - olvashatjuk a könyv ajánlójában -: a falu és az egész környék urai az egykor rettegett hegyivadászok helyett most már papok. Igaz, a pletyka szerint csupán új gúnyát öltöttek és szakállt növesztettek a volt ezredesek és katonák...

Bodor Ádám tizenhat éves korában kommunistaellenes röplapok terjesztése miatt börtönbüntetésre ítélték. Miután 1954-ben a szamosújvári börtönből kiszabadult, egy évig gyári munkásként dolgozott, majd 1955-1960 között a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben tanult. Utána az Erdélyi Református Egyházkerület levéltárában, illetve egy másoló-fordító irodában dolgozott. 1982-ben Magyarországra települt, ahol a Magvető Könyvkiadó szerkesztője volt.

Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja. Művei megjelentek román, angol, német, francia, norvég, dán, olasz, bolgár, szerb, horvát, szlovák nyelven is.

Könyvei: A tanú. Irodalmi Könyvkiadó, Bukarest, 1969; Plusz-mínusz egy nap, Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1974; Megérkezés északra, Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1978; Milyen is egy hágó? Magvető, Budapest, 1980; A Zangezur hegység, Kriterion, Bukarest, 1981; Az Eufrátesz Babilonnál, Szépirodalmi Kiadó, Budapest, 1985; Sinistra körzet, Magvető, Budapest, 1992; Vissza a fülesbagolyhoz, Jelenkor, Pécs, 1997; Az érsek látogatása. Magvető, Budapest, 1999; A börtön szaga, Magvető, Budapest, 2001.

A felolvasás 18 órakor kezdődik. Az eseményen díjtalanul lehet részt venni.
Rossz idő esetén a rendezvényt a Holdudvar belső termében tartjuk."

Forrás: Litera.