2011. január 19., szerda

Örömóda


Kulturális esztrádműsor a szólásszabadságért és annak hagyományáért január 22-én, szombaton, a Magyar Kultúra Napján este hétkor az Ankerben (Anker-köz 1-3.)
 
Fellépők: Ajtai Péter, Ágoston Béla, Bárdos Deák Ági, Bodor Johanna, Feuer Yvette, Gryllus Dorka, Gryllus Samu, Gyabronka József, Hámori Gabriella, Kovács Márton, Kováts Gergő, Kulka János, Lengyel Anna, Márkos Albert, Menyhárt Jenő, Miklós Szilveszter, Molnár Péter, Péterfy Bori, Pozsár Máté, Puskás Péter, Radnay Csilla, Tóth Péter, Varga Vince, Vékes Csaba, Závada Pál, Závada Péter, Zságer-Varga Ákos és sokan mások.

A szólás és a sajtó szabadsága a magyar kultúra hagyományának alapvető része. A művészet a szólás különlegesen szabad formájaként nagy szerepet játszott e hagyomány megteremtésében és szerepet kell játszania a megőrzésében is. Mint művészek úgy gondoljuk, hogy nekünk is ki kell állnunk a szólás szabadságáért, sokan, közösen, világnézeti különbségeinktől függetlenül.



2011. január 17., hétfő

Afro Magic Band koncert, DJ Koya party és jam session a Szabad az Á-ban


Zenés, táncos afro buli a belváros szívében, a Szabad az Á új helyszínén. Az 1997-ben alakult Afro Magic Band Mbaye Ndiaye vezetésével most teljesen új formációban, új dalokkal áll a magyar közönség elé. A zenekar ezt a produkciót már bemutatta Lengyelországban, Szlovákiában és Ausztriában is - és most ebben a felállásban játszanak Budapesten. 

A koncert után jam session - bárki beállhat zenélni, hozzatok hangszert! A pultnál pedig DJ Koya kever változatos zenéket.





DJ Koya az afro-party koncepciójának kidolgozója. Egyedi DJ set-jeivel már bejárta a világ különböző tájait. Műsoraiban általában többféle stílusból készít válogatást, de a kikapcsolódás ugyanúgy garantált egy konkrét zenei műfajban is. „Az emberek remek visszajelzést adnak: gondterhelten, súllyal a vállukon érkeznek, de könnyedén, vidáman távoznak az est végeztével.”

DJ Koya Magyarországon már fellépett többek között a Sziget Fesztiválon, a Budapest Parádén, a Zöld Pardonban, a Kultiplexben, és a Ladánybene 27 reggae táboraiban.

A január 20-ai, az Afro Magic Band koncertjét követő fellépésén az alábbi műfajokból válogat majd zenéket:

• makossa,
• soukouss,
• coupé Décalé,
• salsa,
• merengue,
• M’balaax,
• old school funky és hip-hop,
• zouk soca,
• reggae,
• reggaeton,
• ragga,
• dancehall.


 
Időpont: január 20., 20 30
Helyszín: Szabad az Á (új terem!!!), VII. Nagydiófa u. 8.




Az Ethnosound világzenei hangszerbolt bemutatja: Mohamed Bangoura „Bangouraké” Budapesten - djembe- és tánc workshopok



Mohamed Bangura (Bangouraké) guineai ütőhangszeres (Djembe), 5 éves korában kezdett zenélni. Tagja volt a híres „Percussion de Guineé”-nek. Griot családból származik. A Griot-k (jelik) tevékenysége az uralkodókhoz és nemesekhez köthető, akik történelmi, politikai tetteiről énekelnek. Zenészek, énekesek, imamondók, történelmi elbeszélők, tanácsadók, a múlt élő kútjai, s a jelen aktív rögzítői.

Bangouraké jelenleg Sydney-ben él, világszerte tart zenés-táncos workshopokat. Alapító tagként tanít és zenél a Djembe Kan nevű nemzetközi dobos szervezetben, amely aktív közvetítője a guineai kultúrának. A több zenei kritikus által a világ egyik legjobb dobmesterének tartott Bangouraké-t Guineában csak a „tüzes kezű”-ként emlegetik. A világhírű dobos elkötelezett hazájának kultúrája és zenéje iránt.


Programok Bangouraké-val

2011. február 22. (Kedd) 19:30-21:00 - Koncert és Ethnosound jam a Gödör Klubban

Mohamed Bangoura (Bangouraké) guineai djembe mester szóló koncert, majd Ethnosound jam Bangouraké vezetésével a Gödör Klubban. Dobot hozzatok!! A program ingyenes. Utána Nigun 10 éves születésnapi koncert (Párniczky András – gitár, P. Szabó Dániel - cimbalom, Nagy Péter - bőgő, Jeszenszky György - dob), vendég: Bacsó Kristóf – szaxofon

2011. február 23.-24. (Szerda - Csütörtök) - DJEMBE WORKSHOP (Kezdő és Haladó)

A részvétel előzetes bejelentkezéshez kötött. Jelentkezni és érdeklődni a pontos részletekről az info@ethnosound.hu –n lehet február 21.-ig. Időpont (mindkét nap): kezdő, középhaladó 19-21h, mesterkurzus 21-23h.

Helyszín: Soroksári út 58 (Közvágóhíd gyártelepen belül található próbatermünkben, megközelíthető 2-es villamossal), térkép (ha ránagyítotok a térképre, pontosan látszik a terem elhelyezkedése a gyártelepen belül. Ha bejöttök a kapun, balra kell fordulni és kb. 50 méteren belül bal oldalon lesz maga a terem).

Kérjük a résztvevőket, hogy félórával a kezdés előtt gyülekezzenek a helyszínen.
A workshop díja 2 napra (2x2 óra) 10.000 Ft, ami a helyszínen fizetendő.

2011. február 26. (Szombat) - AFRO TÁNC WORKSHOP (Tradicionális guineai) Mohamed Bangoura vezetésével
 
Időpont: szombat délelőtt 10:00 ótától. Kezdők és haladók részére egyaránt.
Jelentkezni és érdeklődni a pontos részletekről az info@ethnosound.hu –n lehet február 21.-ig.
A táncworkshop díja: 5000 Ft/2 óra.

2011. február 26. (Szombat) - MOHAMED BANGOURA A DOBOSOK FARSANGJÁN

Bangouraké „Hands of Fire” guineai djembe mester - szóló improvizáció a Dobosok Farsangján, valamint közös jam session Borlai Gergővel.



Afrikai tánckurzus Maly Bayefall-al


Tradícionális nyugat-afrikai - szenegáli, mali, elefántcsont-parti, zaire-i - tánckurzust indít Budán Maly Bayefall.

Oktatási anyag: Ballah, Ripo, Zuk, Coupe de Callée táncok.

"Afrikában a zenének, a táncnak és a ritmusnak még fontosabb szerepe van, mint a világ többi részén. Hosszú évszázadokon, vagy inkább évezredeken keresztül dobok adtak hírt a fontos esményekről, háborúról, betegségről, örömről, utazók érkezéséről a távoli falvaknak és városoknak. Az asszonyok munka közben a földeken és a ház körül énekléssel tették vidámabbá és könnyebbé a fáradságos munkát. A férfiak vadászatba, harcba menet dobokkal, dalokkal űzték el a félelmet. Esténként a tábortűznél dalban mondták el az ősök történetét, a világ és az ember keletkezését, a nagy királyok és harcosok hőstetteit. Az élet fontos eseményeit, mint a születést, felnőtté avatást, házasságot, halált, az évszakok változását, az aratást és vetést, utazó érkezését, családtag messzire távozását, mind-mind szertartások kísérték, dobokkal, tánccal. Az istenekkel, szellemekkel, ősökkel és más lelkekkel való kapcsolattartás szintén így történt. És így van ez napjainkban is.
Afrikában több ezer különböző nép él, mindegyik csoportnak megvannak a sajátos hagyományai, szokásai, hangszerei, ritmusai, rítusai és táncai. Afrikai táncról, mint egységes valamiről tehát nem beszélhetünk. Vannak azonban olyan közös vonások, melyek minden afrikai népcsoportnál felfedezhetőek, ilyen például a tánc lényege is.

A zene és a tánc elválaszhatatlan részei egymásnak. Ez az egység egy szent és egészen különleges dolog. Dobolás közben a dobos eggyé válik a hangszerével és a ritmussal. Tánc közben a táncos eggyé válik a zenével, a ritmussal, a test csak eszköz, hiszen igazából a lélek az, ami dobol, táncol, de ezt a test tudja mások számára is láthatóan kifejezni. Tánccal olyasmit is el tudunk mondani, amit egyébként szavakkal nem lehetne. Emellett a dobok és a tánc segítségével képes kapcsolatot teremteni más világok, szintek lelkeivel, szellemeivel. Természetesen a tradicionális afrikai táncok közül számos olyan tánc van, ami valamilyen szempontból kötött, például, hogy pontosan kik, hányan, milyen alkalomból, mikor és hogyan mutatják, mutathatják be."


2011. január 11., kedd

Ménes Attila: Hidegdauer c. regényének bemutatója

A Hidegdauer, mely a Jelenkor Kiadó gondozásában jelent meg, "a hetvenes évek nyomasztó, kisszerű világának krónikája egy kamaszlány, Juli nézőpontjából. A lányát egyedül nevelő anya férjhezmenetelről álmodozik, a fel-felbukkanó udvarlók, az anya munkahelyi konfliktusai panoptikumszerű körképet adnak a korszak tipikus középegzisztenciáiról."

"A regény nagy erénye, hogy miközben Juli történetmesélésében a hétköznapok ezernyi hiteles és jól megragadott részletből összeálló szövedéke a maga zárt értelmezési körében forog, az írónak sikerül minden kommentár, szerzői magyarázat, ideologikus célzás és parabola nélkül a kegyetlenségig pontos diagnózisát adnia egy perspektívátlan létezésnek. Ménes Attila ezzel a könyvével bebizonyította, hogy nemzedékének legjobbjai közé tartozik." - írja róla a Jelenkor.

A szerzővel Falcsik Mari beszélget. A könyvből részleteket olvas fel Hegedűs Lajos Hunor, korhű slágereket játszik trombitán Berezvai Márta.

Az estre a belépés díjtalan.
Időpont: 2011. január 11. 19 óra
Helyszín: Nyitott Műhely
1123 Budapest, Ráth György utca 4.

Ménes Attila 1961-ben született Debrecenben.

Kötetei:
Képzelt testek (Széphalom Könyvműhely, Budapest, 1992),
Gyógyulófél (Széphalom, 1994),
Nyugati utcai rémtörténetek (JAK, 1996),
A négy rántotthús (Balassi Könyvkiadó, Budapest, 2004),
Egy délután Noémivel (Balassi, 2007),
Hidegdauer (Jelenkor Kiadó, Pécs).


Forrás: Litera
Jelenkor Kiadó

2011. január 3., hétfő

Ajánló a Csillagszálló kulturális utcalap decemberi számából


Átmelegít, elvakít, körülölel, középpontba helyez, megvilágosít. A fény megannyi értelmezése a Csillagszálló kulturális utcalap decemberi számában. A fény és a sötétség választható, már ha a szerencsések közé tartozol – írja Kertész Anna főszerkesztő a bevezetőjében.

A fény elvarázsol – állítja Zilahy Lajos A gyermek és a tűz című karácsonyi novellájában.

A megvilágosodás fény – ez már Dénes József Dönci regényrészlete megtérésről, önvizsgálatról.

Versrovatunkban Geoszabó László és Györe Gabriella versei.

Fénytörésben a karácsony embere – Czifrik Balázs írása.

Tisztánlátás, kápráztató fények nélkül – e havi ajánlott felnőttolvasmányunk Mestyán Ádám verseskötete, Herczeg Ákos értékelésével. Az együttérzés tökéletes hiánya című könyvből négy verssel adunk ízelítőt.

A fény a művészet anyaga – Gyenes Zsolt médiaművészt és lapunkban megjelenő képeit Erdős Mária Éva mutatja be.

A fény az emberiség ősi kultikus közege – állítja Áfra János a fény „kultúrtörténetéről” írt esszéjében.

A kihunyó fény, a veszteség a témája Radics Viktória tárcájának.

Az új élet villanófénye – Necz Dániel tárcája születésről, anyaságról.

Oravecz Ada Nógrádi Tímeával beszélgetett Elemi álom című „fényes” oktatófilmjéről.

Derűlátó – mondhatnánk Biczó Gabriella világtalan interjúalanyára, akivel a Láthatatlan Kiállítás apropóján beszélgettünk.

Fény a folyosó végén – Farkas Csaba interjúja Bitó Lászlóval a halálközeli élményről és a jó végről.

Fényárnyékos életkezdés – Terdik Roland a Béke Gyermekotthonban készített nagyriportot vezetőkkel, dolgozókkal, gondozottakkal.

A fény és a meleg – Kovai Cecília romatelepi szociográfiája az alapvető emberi szükségletekről.

Didergő és napfényben melegedő hajléktalanokkal beszélgetett minden-napjaikról Kiss Géza.

Gyermekeknek ajánljuk Both Gabi Bögremeséjét, olvasmányul pedig Dezső Andrea Mamuska című kötetét a gyermeki gyászmunka és emlékezet sajátos természetéről. A kötetből származó A vőlegényvásár című részletet Elekes Dóra recenziója vezeti be.

A Csillagszálló kulturális utcalap 2011-ben új arculattal, nagyobb terjedelemben, negyedévente jelenik meg. A lapról bővebb tájékoztatás az Oltalom oldalán található.
 
 
 

Előadás a Merlinben Molnár Péter: Keresők, avagy a lány neve című novellája alapján


A Keresők története budapesti mese. A főszereplő, András, rögtön a történet elején különös bajba keveredik. Amikor az Eckermann kávézóban éppen felfigyel egy lányra, odalép hozzá a Szorongás Rt. ügynöke, és közli vele: hét napja van arra, hogy megmentse azt a lányt, különben az ügynök örökre boldogtalanná teszi, ha a fiú nem jár sikerrel...



Szereplők:
Dióssi Gábor, Mészáros Béla, Jordán Adél, Sipos Vera, Horváth Ákos, Máthé Zsolt, Kocsis Gergő, Juristovszky Sosa, Keresztes Tamás, Vécsi Tibor, Járó Zsuzsa, Elek Ferenc, Schönberger Ádám

Hangok:
Halász Péter, Gryllus Dorka, Parti Nóra, Thúróczy Szabolcs, Bordi András, Ónodi Eszter, Keszég László, Marozsán Erika, Bodó Viktor, Szantner Anna, Vinnai András, Takátsy Péter, Csányi Sándor, Szabó Győző, Auth Magda, Turai Tamás

Írta: Peer Krisztián és Vajdai Vilmos
Díszlet: Bartos András
Jelmez: Juristovszky Tamara
Maszk: Juristovszky Sosa
Dramaturg: Turai Tamás, Peer Krisztián, Keszthelyi Kinga
Grafika: László Zsuzsi
Animáció: Hegedűs Márton és Kelencz Attila
Dalszöveg: Vinnai András, Peer Krisztián, Paizs Miklós
Zene: Vajdai Vilmos
Fény: Balázs Krisztián
Rendezőasszisztens: Lehotka Judit Zolka
Szellemi munkatárs: Schönberger Ádám
Videó, 3D animáció, háttérgrafika: Juhász András és Péter Boldizsár

Rendező: Vajdai Vilmos

A rádiófelvételt a Magyar Rádió Zrt. stúdiójában Kulcsár Péter és Tánczos Tamás készítette.


Helyszín: 1052 Gerlóczy u. 4.

Időpont: 2011. január 6. csütörtök 22.30