2011. május 20., péntek

A Göncölszekér együttes Minden perc itthagy című nagylemezének bemutató koncertje

"A névválasztás jól hangzó, hivatalos magyarázata az, hogy az égi jármű földet érve úgy verekszi át magát az akadályokon, ahogy vaddisznó dagaszt a sárban. A Göncölszekér definíció szerint profi együttes vagy amatőr zenekar; kitalált városi hagyomány; baráti konzílium, titkos kutyavacsorája, ellenséges szekértábor, jövedelmező egészségklub, önvizsgálati szépségszalon, csírájában elfojtott szektás eretnekmozgalom, bearanyozott rongyélet. Kivételes típus, tipikus kivétel. Radványi Balázst idézve: a zenekar tagjai a versmegzenésítés gerillái, utcai harcosai.
 
Az együttest annak idején hárman hívták életre, de már akkor is volt, aki legalább kettőt, ha nem hármat ért. Baló András Márton mandolinon, bendzsón, harmonikán és harangjátékon, Erdősi Péter gitáron játszik, Fekete Dániel pedig furulyákon, blockflötéken, koncertinán, sőt az egyik dalban, amelyik egy felkötött skót haramiáról (szabadságharcosról) szólt, még a dudát is megszólaltatta. Mivel ez egy vokális műfaj, adódik az éneklés is, külön és egyszerre, a többszólamú kompozíció törvényeinek szorításában.

A trióhoz utóbb csatlakozott Barthó Zoltán, majd vett egy akusztikus basszusgitárt - főképpen azért, mert a hangszeres tudásnak már a birtokában volt. Amikor aztán egy régi tag, Fekete Dániel honvágya elől külföldre menekült, a zenebohóci poszt megüresedett. Az együttesből ketten is hosszasan kísérleteztek azzal, hogy tehetségüket megcsillantsák a hegedű nevű hangszeren, éppen ezért nagy megkönnyebbülés vett erőt a zenekaron, amikor egy valódi hegedűjátékos lépett a színre Harkányi László személyében, aki azonban, mihelyt tudomást szerzett arról, hogy Fekete Angliában tartózkodik, tüstént utána eredt. Ő viszont, amint értesült, hogy Harkányi a nyomában van, visszaszökött Magyarországra. A rövid ideig tartó újabb trió felállás után az együttes jelenlegi tagjai tehát Baló András Márton, Barthó Zoltán, Erdősi Péter és Fekete Dániel.

Életünket kortárs költők verseinek megzenésítésére szenteljük, de azért a nagyon halott költők kora, a romantika (sőt rokokó!) és a kicsit halott 20. század is színesíti palettánkat. Sokfelé járunk zenélni, és gyakorta megfordulunk kedves helyünkön is, az Újlipótvárosi Klub-Galériában, ahol mindig kortárs (nos, ez is stimmel) képzőművészek művei díszítik a falakat, és szinte megszólalnak, mialatt játszunk."

Helyszín: Nyitott Műhely, Budapest, XII. Ráth György u. 4.
Időpont:  2011. június 1. szerda, 20 óra



2011. május 11., szerda

V. Budapest Transzfer Nemzetközi Irodalmi Fesztivál


Újraírt történetek

Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum,
1053 Budapest Károlyi Mihály u. 16.
Időpont: 2011. május 11–14.

A Petőfi Irodalmi Múzeum 2011-ben ötödik alkalommal rendezi meg nemzetközi fesztiválját, mely ebben az évben az újrahasznosítást, az irodalomban az újraírást, illetve a különböző művészeti ágak közti átjárások kérdését igyekszik körüljárni.

A Budapest Transzfer Nemzetközi Irodalmi Fesztivál több éve hivatalos partnerként dolgozik együtt különböző kulturális intézetekkel. Ebben az évben fő együttműködő partnerünk a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, illetve a külföldi kulturális intézetek közül a Cseh Centrum, a Lengyel Intézet, a Szlovák Intézet, a Cervantes Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és Mexikói Nagykövetség.

Az újrahasznosítás már az ókorban is működött, az antik világ épületeinél sokszor ugyanazokat a köveket használták fel újra és újra. Ennek párhuzama az irodalmi alkotásokban is fellelhető az újraírás aktusában, amelyet a hagyománykövetés, ugyanakkor a hagyománytörés szándéka is vezethet. A fesztivál interdiszciplinárisan közelít a választott témához, helyet adva a különböző művészeti ágak megnyilvánulásainak. Az újrahasznosító művészet a felhasznált elemeket eredeti funkciójuktól megfosztva kezeli úgy, hogy ezzel a befogadók szemléletét is képes legyen befolyásolni. A hulladék feldolgozásának érdekes és sokszínű formája a művészek általi „recycling”, amikor a hasztalanná váló anyagok hasznos tárgyakban, vagy éppen művészeti alkotásokban öltenek újra formát.

Van új történet? Az eposz, a románc, a regény, a novella, de a tárca, a kávéházi beszélgetés vagy egy százhatvan karakteres rövid elektronikus üzenet is arról tanúskodnak, hogy csak a történetek írásának körülményei, az író ember szándéka, eszköze változott meg, a lényeg ugyanaz maradt. Beszélünk, gondolkodunk, olvasunk: mindennapjainkban is történeteket hozunk létre, újra meg újra hasznosítjuk őket. Az idei Budapest Transzfer erről a sokféleképpen elmondható, mégis alapjaiban azonos történetről szeretne beszélni, a témák és variációk egymáshoz való viszonyára is fókuszálni. Külföldi és magyar szerzők próbálják elmesélni közös történeteinket, egy-egy, az európai irodalomban ikonikussá vált szövegrészlet kapcsán írják meg saját elbeszéléseiket. E történetek a fesztiválon élőszóban is elhangzanak, s reményeink szerint egy határokat átívelő, sokszínű európai történetté rajzolódnak ki.

A fesztivál programjában nemcsak az újraírás, hanem az újrahasznosítás, a fenntartható fejlődés is központi témaként jelenik meg. Ahogyan a történetek száma véges, s az új történetek a régiek újraírásainak is tekinthetők, úgy van tele világunk újraírt tárgyakkal: a hétköznapokban használt újrahasznosított anyagoktól az újrahasznosításra épülő művészeti megnyilatkozásokig. A fenntartható fejlődést körüljáró kerekasztal-beszélgetések, az újrahasznosított anyagokból tervezett ruhák divatbemutatója, a hulladékanyagokból készített iparművészeti alkotások kiállítása teszi teljessé a fesztivál programját. Jól ismert zenei frázisokra írt, variációkra épülő dzsesszkoncertet is hallhat a közönség.  A tánc csodálatos varázserejével pedig „újraíródik” Jorge Hernández Campos, a mexikói irodalom egyik jelentős alakjának költészete.

A múzeum udvarán is színes programok várják az érdeklődőket. Lehetőség nyílik az érdeklődő közönség számára (egyénileg és csoportosan is, különböző korosztályok szerint), hogy maguk is tevékenyen részt vegyenek az újrahasznosított anyagokból készülő tárgyak előállításában a Medence Csoport, Laczkó Juli iparművész és Antal Csaba közreműködésével.
E programokkal a környezettudatos neveléshez is hozzá szeretne járulni múzeumunk. Hiszen a környezetvédelem célja az ökológiai rendszerek működőképességének fenntartása, a környezeti értékek megőrzése, a természeti erőforrások fenntartható használata, amely a jelen és jövő nemzedékek életfeltételeinek is záloga. Ennek pedig előfeltétele a környezet állapotában végbemenő változások, a környezeti hatások nyomon követése, értékelése és az azokkal kapcsolatos tájékoztatás javítása, akár a művészetek nyelvén.

A fesztivál résztvevőiről (a szövegre kattintva olvasható)

A fesztivál programja

Május 11. szerda
17.00–18.30
Fesztiválmegnyitó és kerekasztal-beszélgetés a fenntartható fejlődésről, a művészet integrációs szerepéről, az újrahasznosításról mint művészeti témáról és eljárásról
Résztvevők:
Antal Csaba, a Pillekő Projekt vezetője; Bodóczky Antal, a MOME Média Intézet Vizuális Stúdiumok Műtermének egyetemi adjunktusa; Harmati Hedvig, a MOME Design Intézetének tanszékvezető egyetemi docense; Laczkó Juli iparművész; Magyar Gergely, Medence Csoport; Szirtes János egyetemi tanár, a MOME Média Design Tanszék vezetője; Tillmann J. A. filozófus, esszéista, a MOME Elméleti Intézetének igazgatója
A beszélgetést vezeti: Wernitzer Julianna irodalomtörténész
A belépés ingyenes.

18.45–20.00
Újraírt történet 1.
Beszélgetéssel egybekötött felolvasóest
Résztvevők:
Dragomán György író
Kateřina Tučková író (Csehország)
Vladimír Balla író (Szlovákia)
A beszélgetést vezeti: Benyovszky Krisztián irodalomkritikus
Belépőjegy: 800 Ft

20.15–21.00
Újraírt történetek
Kiállítás a MOME Média Intézet hallgatóinak munkáiból
A bemutatott munkák, melyek a vizuális kommunikáció területén vizsgálják az újrafelhasználás lehetőségeit, a Média Design illetve a Tervezőgrafika Szak feladatai és a Vizuális Stúdiumok Műtermének keretei között készültek.
A kiállítást bevezeti: Fülöp József, a Média Intézet igazgatója
A kiállítást megnyitja: a MOMEZene Csoport
Művészeti vezető: Hajnóczy Csaba
A belépés ingyenes.

21.00
Újrahasznosított divat – Divatbemutató a MOME divattervező növendékeinek munkáiból
Vezető tanár: Sárváry Katalin
Koreográfus: Vadas Zsófia Tamara
A bemutatón közreműködnek a Budapest Kortárstánc Főiskola hallgatói: Csák Beatrix, Dézsi Kata, Drávucz Petra, Emődi Lilla, Hevér Zsófia, Huzella Júlia, Kelemen Krisztián, Lex Alexandra, Sinthavong Zsófia, Stézs Diána, Szűcs Dóra Ida, Torda Kata
A belépés ingyenes.

Május 12. csütörtök
18.00–19.30
Újraírt történet 2.
Beszélgetéssel egybekötött felolvasóest
Egressy Zoltán író
Ignaczy Karpowicz író (Lengyelország)
A beszélgetést vezeti: Horváth Csaba irodalomtörténész
Belépőjegy: 800 Ft

20.00–21.30
Újrahasznosított dallamok
Dzsesszkoncert – Quartessence
Cseh Balázs (dob), Dennert Árpád (tenorszaxofon), Gyárfás István (gitár), Orbán György (bőgő). Az esten közreműködik a világ legjobb vibrafonosai között számon tartott Tommy Vig.
Belépőjegy: 800 Ft

Május 13. péntek
10.00–18.00
Újrahasznosított iparművészeti termékek bemutatója és készítése
11.00 és 15.00 órától
Tárlatvezetések az Újraírt történetek című kiállításban

17.00–18.30
Fesztiválzáró kerekasztal-beszélgetés – Miből lesz a történet?
Résztvevők: Bereményi Géza író, Gintli Tibor irodalomtörténész, Pálfi György filmrendező, Pólya Tibor pszichológus, Török Csaba teológus
A beszélgetést vezeti: Horváth Csaba irodalomtörténész
A belépés ingyenes.

19.00–20.30
Újraírt történet 3.
Beszélgetéssel egybekötött felolvasóest
Bartis Attila író
Antonio Fian író (Ausztria)
A beszélgetést vezeti: Wernitzer Julianna irodalomtörténész
Belépőjegy: 800 Ft

21.00
Divatos irodalom – Retrotextus
Ruhákra írt szövegek bemutatója
Közreműködnek: Háy János, Parti Nagy Lajos, Péterfy Gergely, Tóth Krisztina, Vörös István írók és az Új Színház Stúdió növendékei
Diszkó zárásig – könnyűipar, könnyűzene, könnyű irodalom
Belépőjegy: 800 Ft


Május 14. szombat
10.00–18.00
Újrahasznosított iparművészeti termékek bemutatója és készítése
11.00 és 15.00 órától
Tárlatvezetések az Újraírt történetek című kiállításban

19.00
Imago – Költői kollázs Jorge Hernández Camposról
Táncest
Zuleika Hernández és Daniela Hernández Faith közös alkotása
Az előadás középpontjában a kortárs mexikói irodalom kiemelkedő költője, Jorge Hernández Campos áll. A rituális táncszínház az alkotók édesapjának életműve előtt tiszteleg, s a költő világának bemutatása mellett a viharos, szeszélyes Mexikót, ezt az európai kultúrától oly távoli, mégsem idegen világot tárja installációs-táncképekben a nézők elé.
Koreográfia: Daniela Hernández Faith
Installáció: Zuleika Hernández
Előadják: Soma Mamagésa, Zuleika Hernández, Turi Sándor, Taródi Szilvia, Daniela Hernández Faith
Zene: Gérard π , Lőrincz György
Jelmez: Juhász Vince
Installáció kivitelező-díszlettervező: Daróczi Sándor
Produkciós vezető: Boronyák Vivien
Dramaturg: Hegedűs Sándor
Belépőjegy: 800 Ft

Május 13–14. péntek–szombat, 10 és 18 óra között
Iparművészeti termékek bemutatója és készítése újrahasznosított anyagokból a múzeum udvarán iskolás és óvodás csoportoknak, családoknak
A Medence Csoport, Laczkó Juli iparművész, Antal Csaba, a Pillekő Projekt vezetője részvételével táska és tolltartó készítése, pillekő festés újrahasznosított anyagokból

Forrás: PIM

 

2011. május 10., kedd

Nagy János Trió a Nyitott Műhelyben


Időpont: május 12., csütörtök, 19 30
Helyszín: Kamaraműhely,
1123 Budapest XII. kerület Ráth György utca 4.

Az új Nagy János Trió 2007 augusztusában alakult. Az trió zenéje hasonló az eddigiekhez, miután a számok többségét itt is Nagy János írja, de különbözik is attól, hisz mások a zenészek, mások a hangszerek. A szabadság, a felszabadultság, a zene öröme változatlan. Nagy János hangokból szőtt pompás kárpitot gyengéd líraisággal, filmszerű struktúrával, gyönyörű és váratlan harmóniákkal megtöltve. A teljes zenei anyag a jazz és a világzene szellemével van áthatva, megmozgatva. /Russell Ferrante/

Nagy János nemcsak jazz-zongoristaként, hanem zenekarvezetőként és zeneszerzőként egyaránt jelentős szerepet tölt be a hazai jazz életben. Szólóban és számos formációban is láthatta már a közönség, játszott többek között Al diMeola-val, Tony Lakatossal vagy Winston Clifforddal. Nagy János egyebek közt a Free Style Chamber Orchestra művészeti vezetője és a European Mantra billentyűse is. Az előbbi formáció egy 19 fős jazz-kombó és vonószenekar, fafúvósokkal kiegészítve, amely 2006-ban elnyerte a Budapesti Fringe fesztivál egyik fődíját, majd önálló koncertet adott a 2007-es Budapesti Tavaszi Fesztiválon az Uránia Filmszínházban.

Szappanos György basszusgitáros pályája kezdetén Babos Gyula zenekarában játszott, majd többek közt a Tátrai Bandet majd a Boom – Boom együttest erősítette. Mohai Tamással és Hirlemann Bertalannal megalapították a legendás Háború együttest, tavaly eMeRton díjat kaptak. 2003-ban hozta létre saját jazz-rock zenekarát "Full Playback" néven. NagyJánossal közel tíz éve játszanak együtt különböző formációkban. A zongorista Hasbeszélő című kortárs báboperájában szintén ő basszusgitározott, ezzel is bizonyítva sokszínűségét és műfaji határokat nem ismerő tudását.
Banai Szilárd zenei pályáját szülővárosában, Cegléden kezdte csellistaként. Csak jóval később kezdett el dobolni, amelyhez erős ösztönzést adott édesanyja ütőtanári hivatása. Budapesten, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában érettségizett, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazzdob szakán diplomázott kitűnő eredménnyel. Már pályája elején lehetősége volt a hazai jazzélet legkiemelkedőbb alakjaival játszani. Többek között Pege Aladárral, Binder Károllyal, Birta Miklóssal, és a Stúdió 11-gyel.

Bővebben: Nagy János honlapja
Belépődíj: 1.200, diák: 900 Ft